Kancelář

Xiaomi Mi Pocket Printer

Šikovná, přenosná tiskárna za dostupnou cenu

Mezi kapesními tiskárnami pro okamžitou tisk jsme našli model, který má hned několik nej. Jde zatím o nejmenší přenosnou, termosublimační tiskárna a zároveň je nejlevnější. Xiaomi Mi Pocket Printer můžete zakoupit u některých prodejců a již za cenu 1 500 CZK. Dokáže taková čínská levná kapesní tiskárna konkurovat dražším zařízením výrobců Canon, HP nebo Kodak? Čím může překvapit a jaké jsou náklady na okamžitou tisk fotografií?


Stručná charakteristika

Technologie tisku: termosublimační barevná
Použití firma/ domácnost: domácnost, osobní použití
Rozhraní tiskárny: USB/ Bluetooth
Mobilní konektivita: Android, iOS
Funkce tiskárna/ multifunkce: tisk fotografií
Maximální formát tisku: 2 x 3 " (5 x 7,6 cm)
Displej: ne


Rozměry a hmotnost

Šířka: 85 mm
Hloubka: 124 mm
Výška: 24,6 mm
Hmotnost: 181 gramů


Minimalistický design v bílém lesku

Nejen malými rozměry, které se vejdou do kapsy kalhot, ale i do dlaně ruky je tento model charakteristický. Designu dominuje minimalistický styl a ergonomicky zaoblené hrany. Tělo tiskárny je z pevného ABS plastu v lesklém bílém provedení. Čelní strana obsahuje tenký slot pro výstup fotografie a LED diodu, která signalizuje stav zařízení. Konektor USB pro připojení je na zadní straně, kde se nachází také tlačítko pro zapnutí/ vypnutí a dvě stavové diody, které informují o stavu baterie a připojení Bluetooth. Vrchní část tiskárny obsahuje vysouvací kryt, pod kterým se nachází zásobník pro ZINK papír. Jde opravdu zatím o nejmenší a nejkompaktnější kapesní, přenosnou tiskárnu na kterou jsme natrefili. Vypadá skoro jako jednoduchá PowerBanka. Čistý minimalisticky styl, jemně zaoblení, nízká hmotnost a příjemný lesklý plast v bílé barvě dodávají zařízení stylovost. Plasty jsou pevné a tovární zpracování velmi kvalitní. Co a týká designu tiskárně Xiaomi Mi Pocket Printer není, co vytknout.

 


Funkcemi se vyrovná dražším modelům

Jak je to s funkcemi při této kapesní tiskárně? Běžně se cena přenosných tiskáren pro okamžitou tisk pohybuje někde na hranici 2 300 CZK. Pokud najdete zařízení, které lze zakoupit těsně nad 1 500 CZK, není od věci otázka, jak je to s funkcemi a kvalitou tisku. Co se týče funkcí, tak se tento model nemusí stydět. Nabízí připojení pomocí Bluetooth 5.0 a spáruje se s mobilními zařízeními Android a iOS. Aplikaci si pohodlně stáhnete pomocí QR kódu, který najdete v balení. Stisknutím tlačítka On/ Off cca 2 sekundy se tiskárna zapne a aktivuje se připojení. O čem vás informuje i stavová dioda. Po vložení fotopapíru spolu s kalibračním listem do zásobníku papíru je zařízení připraveno k okamžitý tisk. Všechna nastavení a úpravy před tiskem již uživatel zvládne pomocí aplikace. Ta nabízí samozřejmě i možnost přidávání různých filtrů, rámečků, textu do fotografie a nálepky. Kapesní tiskárna Xiaomi Mi Pocket Print podporuje tisk živých fotografií pomocí funkce AR. Z videa si víte vytvořit pohyblivou fotografii nebo si k statickému obrázku přidat zvuk. Vytištěnou AR fotografii pak už stačí naskenovat AR scan aplikací. Samozřejmě, že za předpokladu, že váš mobil AR podporuje.


Rychlost a kvalita tisku

Tiskárna má 500 mAh vestavěnou baterii, která se nabíjí pomocí micro USB kabelu. Trochu zamrzí, že výrobce neprošel na USB-C. Na jedno nabití vytisknete 20 fotografií v rozlišení 313 x 400 Dpi. Čas za který, vám tiskárna vytiskne fotografii je přibližně 40 - 45 sekund. Pro tisk se používá bezkazetová technologie a samolepící fotopapíry ZINK o rozměrech 2 x 3 ". Přímo v balení je startovací sada 5 fotopapírů. Náhradní se dají zakoupit v balíčku 20 nebo 50 ks. Výhodou je, že k zařízení mohou být připojen zároveň 3 uživatelé nebo 3 různé mobilní zařízení. Co se týče kvality tisku, ta je v porovnání s jinými instantními tiskárnami trochu horší v sytosti barev, ale není to nic strašného a pokud se trochu pohrajete s nastavením barev, kontrastu a sytosti před tiskem dá se dosáhnout velmi pěkná výsledek.


Plusy tiskárny

- stylový design
- kvalitní tovární zpracování
- podpora OS Android, iOS
- konektivita Bluetooth 5.0
- kompaktní malé rozměry a ergonomie
- podpora AR fotografií
- možnost připojení až 3 uživatelů
- tisk bez používání inkoustových kazet
- samolepící fotopapíry Zink


Mínusy tiskárny

- micro USB (bohužel bez USB-C)
- lesklý povrch je náchylnější k poškrábání


Krátké zhodnocení


Pokud bereme v úvahu poměr funkčnosti, kvality tisku a cenu, má kapesní tiskárna velmi dobré skóre. Díky nízké ceně může byt hitem pro mladé lidi, kterým jde o zábavu a nechtějí investovat do malé tiskárny vysokou částku. Za své peníze dostanou velmi slušnou kvalitu okamžité tisku a navíc ve stylovém designu. Na párty se mohou k tiskárně připojit více uživatelů a vytisknout si svou momentku. Jako mínus hodnotíme použit starší micro USB konektor a náchylnost lesklého povrchu na mikroškrabance. Určitě bychom ocenili, kdyby výrobce přihodil do balení alespoň látkový pytlík. Toto není první tiskárna výrobce Xiaomi. Před nástupem tohoto modelu do prodeje, byla velmi oblíbenou přenosnou tiskárnou na asijském trhu Xiaomi míjí Smart Portable wirelles 6. Byla trochu větší a připomínala spíše tiskárnu Canon Selphy. Prodávala se částku cca 125 € a mohli jste na ní po připojení k mobilu vytisknout klasické fotografie formátu 10 x 15 cm. Na slovenském trhu u prodejců jsme ji však nenašli a jediná možnost, jak si ji objednat byla ze zahraničí. Oproti tomu je novy model Xiaomi Mi Pocket Printer v nabídce více SK a CZ prodejců.