Kancelář

Vyzkoušeli jsme Canon Pixma Pro 10

Často se dostáváme k otázkám od známých ohledně opravdu dobré fotografické tiskárny. Tiskárna na běžné používání, tisk dokumentů a občas nějakou fotografii, je cenově nenáročná a vybrat si je opravdu z čeho. Pokud je však uživatel o něco náročnější, nebo se jedná o slušného fotografa i zařízení na tisk jeho fotografií, by měla splňovat určitá kvalitativní kritéria. Tam si už určitě nevystačíte s klasickou inkoustovou tiskárnou, která má dvě náplně, jednu černou a druhútricolor. Dostáváme se cenově trochu do vyšší hladiny a namístě jsou i vyšší očekávání, co se týče kvality. Do našeho hledáčku se dostala inkoustová fotografická tiskárna Canon Pixma Pro 10.

 

Stručná charakteristika

Inkoustová fotografická tiskárna/ barevný tisk/ A3/A3 +/ USB / Wi-Fi/ LAN/ Apple AirPrint/ Easy PhotoPrint

Rozměry a hmotnost

Hloubka 385 mm/ šířka 689 mm/ výška 215 mm/ hmotnost 20 kg

Design

Na první pohled pěkná stylová tiskárna v příjemné dvojkombinací černo-šedé barvy se zajímavými ovládacími prvky v imitaci kovu nabízí toho víc. Působí sice trochu robustnějším dojmem, ale právě barevná kombinace jí dodává moderní elegantní vzhled. Nemůžeme jí upřít kvalitní tovární zpracování, ergonomii a velmi dobře rozmístění ovládacích prvků. Na pravé čelní straně se nacházejí dvě větší tlačítka: jedno pro zapínání / vypínání, druhé pro výstražné upozornění. Pod nimi je menší tlačítko, které signalizuje kontrolu připojení Wi-Fi. O něco níže se nachází port USB, který je chráněn gumovou krytkou. Ten slouží pro připojení zařízení kompatibilním se standardem PictBridge. Připojit můžete digitální fotoaparát nebo videokameru pro přímý tisk fotografií z takového zařízení.

Funkce

Tento model ocení hlavně uživatelé, kteří rádi fotí a potřebují pro tisk fotografií kvalitní zařízení. Canon Pixma Pro 10 dokáže tisknout na formát A3+ a při tisku využívá deset pigmentových inkoustů LUCIA s technologií Chroma Optimizer (bezbarvý roztok). Ta zajišťuje Optimalizací barevnosti jednotný lesk a výrazně podání černé. Kromě kvalitního tisku zaujme tento model i bohatou konektivitou. Připojení je možné klasicky USB kabelem, zapojením do sítě LAN a nechybí ani bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi. Obsahuje i oboustranný tisk, ta je však pouze manuální. Kromě klasického tlačení na rozmanitý druh papíru obsahuje tento model i funkci potisku na CD/DVD/BD disky a to i s možností bezokrajového tisku. Přímo v balení se nachází adaptér se zásobníkem na jeden disk o průměru 12 cm.

Rychlost a kvalita tisku

Maximální rozlišení tisku je 4 800 x 2 400 Dpi. Tato tiskárna obsahuje zadní zásobník s kapacitou 150 listů papíru a ruční podavač na 1 list. Samozřejmě, že disponuje i zásobníkem na potisk disků. Díky 10 samostatným inkoustem je tisk barevných fotografií na vysoké úrovni a stejně je na tom i černobílý tisk. Ta využívá až tři monochromatické inkousty při tisku černobílých dokumentů. Co se týče rychlosti ta se liší od konfigurace tisku, při barevném dokumentu na formát A3+ v té nejvyšší kvalitě trvá tisk zhruba 3,5 minuty. Tisk formátu A4 dosáhnete za 1,5 minuty.

 

Plusy tiskárny

- vysokokvalitní barevná fotografická a černobílý tisk
- tisk ve formátu A3+
- 10 samostatných pigmentových inkoustů (kvalita tisku barevných fotografií, široký barevný gamut)
- jednotný, kvalitní lesk a výrazně podání černé (chroma optimizer)
- výborná stálost barev tisku
- potisk CD/DVD/BD 
- kvalitní tovární zpracování
- bohatá konektivita
- jednoduché ovládání
- příjemný design

Mínusy tiskárny

- oboustranný tisk (pouze ručně)
- vyšší cena zařízení
- náklady do náplní
- menší velikost inkoustových náplní (14 ml)
- chybí displej

Náplně do tiskárny

Model Canon Pixma Pro 10 používá k tisku inkoustovou technologii s 10 samostatnými pigmentovými inkousty nové generace LUCIA a tiskovou hlavu Canon FINE.

Originální inkoustové pigmentové náplně Canon

Tři monochromatické inkousty využívá tiskárna při černobílém tisku

- PGI-72PBK (fotografická černá)
- PGI-72MBK (matná černá)
- PGI-72GY (šedá)


Pro barevný tisk slouží barevné inkousty s označením

- PGI-72C (azurová)
- PGI-72M (magenta, purpurová)
- PGI-72Y (žlutá)
- PGI-72PC (fotografická azurová)
- PGI-72PM (fotografická magenta, purpurová)
- PGI-72R (červená)
- PGI-72CO (bezbarvý optimalizátor barevnosti)

Tato velkoformátová tiskárna podporuje širokou škálu typů papíru od obyčejného, ​​matného, ​​pololesklého a lesklého fotografického papíru, až po různé druhy uměleckých papírů. Jelikož jde o kvalitní fotografickou tiskárnu pro tisk, jsou najhodnejšími fotografické prémiové papíry přímo od výrobce.

Zhodnocení

Kvalita barevných fotografií na této tiskárně je na velmi vysoké úrovni a nebojíme se říct, že je srovnatelná se studiovými fotografiemi. Za mimořádnou kvalitu vděčí tento model právě 10 samostatným inkoustem a optimalizací s chroma optimizer. Cena zařízení je však vyšší a proto do takové tiskárny zainvestují fotografové nebo menší firma, která se zabývá fotografií a designem. Vytisknout si parádní plakát ve formátu A3 se skvělým podáním barev a s dlouhodobou stálostí, jsou hlavní přednosti této tiskárny. Pokud spotřebujete některý z inkoustů, tak nahradíte novým pouze ten, který se vám minul. To je plusem. Musíte však počítat s poněkud většími náklady na nákup většího počtu náplní oproti klasickým čtyřem. K tiskárně dostanete i software, buď formou přibaleného CD média nebo odkazem ke stažení z oficiálních stránek výrobce. Jde o My Image Garden (obsahuje funkci HD Movie Print1 a Quick menu), Easy-PhotoPrint Pro2, Easy-WebPrint EX3, Solution Menu EX pokud stažení Colour Management Tool Pro.Napriek všem kladům kvality tisku i jednoduchého ovládání tiskárny jí můžeme vytknout vyšší cenu , chybějící automatický oboustranný tisk a absenci (alespoň informativního) displeje. Zcela by stačil i dvouřádkový.

Tip pro vás

Tiskárna si můžete doladit v určitém specifickém pracovním prostředí a nechybí ani možnost synchronizace barev mezi více tiskárnami. Profily ICC a komplet vyučenou pro tisk na různé typy uměleckých papírů najdete ke stažení přímo na stránce výrobce CANON v sekci software. Tam si můžete stáhnout nejen software a manuály, ale i ovladače k ​​různým modelům tiskáren.