Kancelář

Vybíráme tiskárnu do domácnosti (zn. dostupná cena)

Pokud právě v tomto období uvažujete o nákupu tiskárny máte na výběr z toho, co se dostalo do prodeje po covidové, čipové a v současnosti i probíhající válečné krizi. Pomalu si jako zákazníci začínáme uvědomovat, že vybírat už musíme podle aktuální dostupnosti a ne podle uvedení nových modelů. Co se týče tiskáren, situace je dobrá a nabídka inkoustových i laserových zařízení je stále dost bohatá. Podívali jsme se na základny modely pro nenáročného domácího uživatele, tiskárny vyhovující pro Home Office nebo domácí kancelář živnostníka a spolehlivá zařízení do malé kanceláře s menší pracovní skupinou. Jakou první jdeme vybírat levnou tiskárnu do domácnosti pro občasný tisk.

Inkoustová tiskárna za pár eur

Pro domácnost, kde se tiskne v malém objemu, několik stran měsíčně, není nutná drahá tiskárna nabitá funkcemi. Celkem zajímavé zařízení naleznete v nabídce obchodů již v ceně 1 000 Kč. Dokonce mírně pod touto cenovkou, již v ceně 1000 Kč jsme objevili barevnou inkoustovou tiskárnu v malé kompaktní velikosti. Jedná se o jednoúčelové zařízení pro tisk s bezdrátovou konektivitou pomocí Wi-Fi s funkcí bezokrajového tisku fotografií. jde o model Canon PIXMA TS305. Tiskárna tiskne v rozlišení 4 800 x 1 200 Dpi na maximální formát A4. Nejde sice o rychlé zařízení, které vám bude chrlit výtisky velkou rychlostí, ale pro nenáročného domácího uživatele to postačí. Za minutu tak dostanete přibližně 7 až 8 stran černobílého tisku nebo 4 barevné výtisky. Vstupní zásobník má kapacitu 60 listů, což je sice málo, ale při občasném tisku to nebude problém. Ovládání je jednouché a to pomocí několika ovládacích tlačítek na ovládacím panelu. To, co by vás mohlo od nákupu této cenově dostupné tiskárny odradit, je cena inkoustových náplní. Tam se v podstatě za obě originální kazety černou a barevnou typu tricolor ve verzi XL dostaňte na částku rovnající se ceně tiskárny. Něco málo lze ušetřit nákupem multipacku nebo alternativními náplněmi.

 


Přestože jde aktuálně o jednu z nejlevnějších tiskáren v prodeji, cena za 1 stranu tisku není tak příznivá, jako u inkoustových tiskáren s tankovým zásobníkem. Ty mají výhodu nejen rychlého doplňování inkoustu, ale také cena za náplně je mnohem nižší. Bohužel cena tiskárny s tankovým systémem se pohybuje od 130 € v závislosti na modelu. Pokud bychom vybrali jednu z barevných tiskáren s tankovým systémem Epson EcoTank L1210 , tak bychom investovali něco kolem 125 €. To je oproti nejlevnější inkoustové tiskárně s kazetami skoro 3násobek. Oproti tomu porovnáme-li cenu náplní, tak 4 inkoustové lahvičky s inkoustem nás budou stát polovinu cenu, než 2 inkoustové kazety. Dalším faktorem je mnohem vyšší a to až 10násobná vytíženost náplní do tankového zásobníku, než vytíženost inkoustových cartridgů.

 

Dalším mínusem je, pokud netiskneme mnoho i ten zbytek inkoustu v tiskárně vám může při nečinnosti v kazetách uschnout. Dobrým řešením by byla levnější laserová tiskárna. Jejich cena je vyšší a pokud bychom vybrali monochromatickou tiskárnu s laserovou technologií, tak bychom zaplatili cenu tankové barevné tiskárny.


Laserová tiskárna do domácnosti

Jedním z cenově dostupných zařízení s laserovou technologií je jednoúčelová tiskárna Canon i-Sensys LBP6030B. Nutno však podotknout, že tento model je dostupný už jen v pár obchodech, respektive e-shopech. Spíše je zde šance na některý model v cenové relaci 185 € a více. Například HP LaserJet M209dwe, jehož cena je někde těsně pod 200 €. Nabízí však kvalitní laserový tisk s konektivitou USB, LAN a Wi-Fi. Laserový toner má kapacitu 1 100 stran ve standardní verzi nebo ve velkokapacitní verzi 2 400 stran. Třeba dodat, že přestože jde cenově dostupnou laserovou tiskárnu její využití najde spíše domácnost s více uživateli.

 


Vybrat si tiskárnu do domácnosti není obtížné, pokud víte jak ji využijete. Přestože levná zařízení většinou mají dražší náplně a nepříliš příznivou cenu za tisk 1 strany, není důvod kupovat přehnaně drahé zařízení, jehož potenciál nevyužijete. Pokud máte obavy o vyschnutí inkoustu můžete zainvestovat víc a být si jistý laserovým tonerem, který vám vydrží jak jej budete potřebovat. Je však dobré vědět, že pokud tisknete málo a máte nízký rozpočet jsou v nabídce i cenově dostupné tiskárny.