Kancelář a škola

Recenze multifunkce HP OfficeJet Pro 8730

Výkonný pracant do kanceláře

Multifunkce výrobce HP z modelové řady OfficeJet Pro patří k zařízením, které si poradí i ve větší kanceláři. Jde o inkoustovou, barevnou tiskárnu typu All-in-one. I když tlačí inkoustovou technologii, náklady na tisk jsou srovnatelné s velkokapacitním laserovým tiskem a v některých případech dokonce nižší. Můžete tak získat pro svou pracovní skupinu multifunkční tiskárnu s nízkými náklady na tisk, výbornou funkčností a konektivitou. Rychlost tisku obstojí v náročném pracovním nasazení a kvalita je na vysoké úrovni. Abychom ji jen nechválili, podívali jsme se na ni blíže, jaké jsou plusy a minusy této multifunkce.

 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: inkoustová barevná
Použití firma / domácnost: firma, malá - středně velká pracovní skupina
Rozhraní tiskárny: USB/ LAN/ Wi-Fi/ NFC
Funkce tiskárna / multifunkce: multifunkce - tisk/ kopírování/ skenování/ Fax/ HP ePrint/ AirPrint
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ano
Displej: ano

Rozměry a hmotnost

Šířka: 499 mm
Hloubka: 503 mm
Výška: 327 mm
Hmotnost: 15 kg

 

Mírně futuristický design

Musíme říci, že tato multifunkce nás po vybalení překvapila futuristickým vzhledem s jemně zaoblenými hranami všude, kde jen to bylo možné. Přesto je design příjemný a moderní i když působí robustně. Barevné provedení bílé v kombinaci s tmavě sivou je elegantní. Právě tmavá část v níž je zasazen 10,9 cm velký, dotykový displej je dominantním prvkem. Přestože stále můžeme hovořit o kompaktní velikosti kancelářského zařízení, nečekejte snadno-přenosnou tiskárnu. Svými rozměry na menším kancelářském stole, kde budete i pracovat zabere dost místa. Tlačítko zapínání se nachází na přední straně vlevo dole a zapnutí je indikováno diodou. Hned nad tlačítkem je hostitelský USB port pro přímé připojení USB zařízení. Po zapnutí multifunkce, se vše potřebné pro nastavení a tiskové úlohy provádí na velkém barevném dotykovém displeji, což je velmi pohodlné. Nad displejem v horní části je otevírací kryt pod kterým jsou inkoustové kazety. Hned po otevření k ním máte jednouchý přístup. Jsou označeny barevně a nechybí ani nálepka s instrukcemi, jak kazety vložit nebo vyměňovat. Celý proces výměny je proto velmi rychlý a zvládne ho každý. Po zavření se využívá prostor nad krytem na výstup papíru. Ve spodní části zařízení se nachází vstupní zásobník na papír a horní část patří plochému skeneru. I přes robustní vzhled je multifunkce HP OfficeJet Pro 8730, co se týče designu velmi zajímavým zařízením s komfortním ovládáním.

 

 

Funkce na výbornou

Pokud potřebujete výkonné kancelářské zařízení, které tiskne ve vysoké kvalitě černobílé dokumenty, ale také barevné grafy a obrázky, tento model vás nezklame. Nabízí toho víc. Kromě tisku obsahuje funkci kopírování, skenování a faxu. Možnosti připojení jsou bohaté a to nejen klasickým USB kabelem, ale i bezdrátově a pomocí ethernet kabelu do sítě LAN. Využít tak můžete rychlý bezdrátový tisk pomocí Wi-Fi z mobilních zařízení a notebooků, ale i zapojení do sítě v rámci pracovní skupiny. Navíc má tento model i podporu NFC. V rámci bezdrátového připojení nechybí ani možnost tisku pomocí HP ePrint, nebo Apple AirPrint. Multifunkce obsahuje široké možnosti nastavení tisku, podporuje multitasking a samozřejmě i automatický oboustranný tisk. Menu je srozumitelné a celé uživatelské rozhraní intuitivní a pohodlné. V rámci bezpečnosti firemní tisku můžete s touto multifunkci využívat i službu HP JetAdvantage Private Print, která je zdarma pro všechny země.

Rychlost a kvalita tisku obstojí i v kanceláři s vysokým vytížením

O spolehlivý výkon se stará procesor s frekvencí 1,2 GHz a 512 MB paměť. Multifunkce tlačí inkoustovou technologií s maximálním rozlišení 2 400 x 1 200 Dpi. Rychlost barevného tisku je 20 stran za minutu a v černobílém režimu je to až 24 stran za minutu. Maximální formát papíru je A4. První černobílý výtisk tiskárna vyprodukuje za necelých 10 sekund a při barevném tisku je to 11 sekund. Doporučený měsíční objem tisku je 250 až 2 000 stran. Kapacita zásobníku papíru je 250 listů na vstupu a 150 listů papíru na výstupu. Podpora typu médií je široká a multifunkce si poradí s papírem od 60 - 280 g/ m2. Co se týče kvality tisku je výborná a není jí co vytknout. Skener s rozlišením 1 200 Dpi nabízí kvalitní skenování dokumentů a nechybí ani automatický podavač papíru na 50 listů. Dokumenty dokáže zařízení kopírovat rychlostí 36 kopií za minutu. Co se týče faxu, ten potřebuje 4 sekundy na 1 stránku. Náklady navzdory inkoustové technologii jsou nízké. Výrobce uvádí až o 50% nižší náklady na tisk jedné stránky ve srovnání s laserovým tiskem.

 

Plusy

- vysoký výkon pro náročné pracovní prostředí
- kvalita tisku
- rychlost tisku
- barevný tisk
- funkce All-in-one (tisk, kopírování, skenování, fax)
- moderní ergonomický design
- bohatá konektivita (USB, Wi-Fi, LAN, NFC)
- duplex (automatický oboustranný tisk)
- komfortní dotykový displej
- uživatelské rozhraní a ovládání
- rychlý systém výměny kazet

Mínusy

- rozbúšenejší vzhled
- rozměry
- trochu vyšší hlučnost

 

Náplně do tiskárny

Multifunkce HP OfficeJet Pro 8730 tlačí inkoustovou technologií a k tisku využívá 4 samostatné inkoustové kazety (CMYK). Kromě standardní velikosti kazet HP 953 s kapacitou 1 000 stran pro černý inkoust a 700 stran pro barevné inkousty (žlutá, purpurová, azurová), lze využívat i velkokapacitní kazety HP 953XL. Ty mají kapacitu 2 000 stran pro černý inkoust a 1 600 stran pro barevné inkousty. Tento model podporuje i kazetu s černým inkoustem s označením HP 957XL, s vysokou výtěžností až 3 000 stran A4. Údaje jsou samozřejmě specifikovány pro vytíženost při 5 % pokrytí. Tisk s tímto inkoustem je odolná vůči vodě, rozmazání, vyblednutí po čase a zvýrazňovačům.

 

Zhodnocení na závěr

Multifunkce HP OfficeJet Pro 8730 je výkonné zařízení do náročného pracovního prostředí, kde se tiskne větší objem tisku, využívá se kopírování, skenování a fax. Ten už v dnešní době, není tak oblíbený, jako tomu bylo v minulém desetiletí, ale využití v rámci firmy pro něj stále můžete najít. Kvalita výtisků je na vysoké úrovni a pochvalu si zaslouží i konektivita. Hlavně rychlé připojení pomocí Wi-Fi a tisk z mobilních zařízení, ale i jednoduché spárování mobilu nebo tabletu pomocí technologie NFC. Vytisknout si můžete velmi rychle dokumenty Word nebo PDF a to přímo z vašeho USB klíče. Zařízení je kompatibilní s operačními systémy Windows, Mac OS i distribucí USB Linux. Multifunkce si poradí s maximálním měsíčním zatížením až 30 000 stran tisku. Do malé ale i středně velké firmy je vhodná. Pro domácí uživatele ji nedoporučujeme. Její výkon a efektivita práce by nebyla naplno využita. Stejně i prostorově, by zabrala dost místa. Pokud bychom měli vypíchnout nějaké mínusy, tak trochu hlučnější tisk a větší rozměry. Design se nemusí každému líbit, my však vůči němu nemáme výhrady.

Tip pro vás

Pokud používáte v jakékoliv multifunkci Fax, dbejte na ochranu. Právě Fax v multifunkčních zařízeních může být nejzranitelnějším místem zařízení zapojeného do podnikové sítě.