Kancelář a škola

Polaroid LAB

Instantních fototiskáren je trhu dost, ale společnost Polaroid přinesla na trh přece produkt, kterým posunula hranice tisku zase o něco dál. Jde o okamžitou tiskárnu Polaroid Lab, která promění digitální fotografie z mobilního telefonu na originální fotografie Polaroid. V podstatě to funguje jako tmavá komora, která vytváří digitální fotografie z mobilního zařízení na film Polaroid. A co dosáhnete? Zcela originální fotografii Polaroid, která je skoro totožná s originálem analogové verze.       

Absolutně nadčasová technologie, jak si vytvořit moment na koláž až 9ti snímků. A to není všechno. S možností rozšířené reality se dokážete vrátit do té dané chvíle. O co vlastně jde? O jediné originální zařízení Polaroid Lab.    

 

Retro design

Absolutně nadčasový krásný retro design vás osloví už na první pohled. Horní část je situována jako skener na který se přiloží mobilní telefon. V dolní části se nachází slot pro výstup fotografie. Na nálevkovitý těle zařízení najdete "červené" tisk ítko skenování na přední straně / vedle signalizace LED) a černé pro zapnutí On na boční straně. V středu je barevná LED signalizace. V zadní části se nachází port pro micro USB kabel pro nabíjení 1 100 mAh Li-ion baterie skeneru. Po otevření krytu v dolní č ásti najdete prostor pro vložení kazety s filmem. Ty jsou v podstatě , jako původní originální filmy Polaroid.   

 

                       

zdroj foto: polaroid.com

Univerzální způsob tisku
 

Celá systém tisku je postaven na naskenování fotografie z mobilního telefonu do zařízení a následovně vytištění snímek na film. Z Polaroid Lab-u vám vyjde fotografie, jako při klasickém Polaroid fotoaparátu. Stačí tedy otevřít podporovanou aplikaci v mobilním telefonu, vybrat snímek pro tisk. M obilí přiložit na horní část zařízení směrem displejem dolů. Stisknout červené tlačítko snímání a nechat zařízení udělat vše ostatní. Skener funguje na principu tři akrylových čoček a antireflexní vrstvy, které promítají přesný obraz z mobilního zařízení s osvícením filmu v tiskárně. Systém pracuje s pevnou clonou a modulem s proměnnou rychlostí uzávěrky.            

 

Aplikace Polaroid Originals
 

Právě díky aplikci Polaroid Originals a funkci AR můžete tvořit koláže, přidávat videa a jinak upravovat konečnou podobu vytištěné fotografie. Samozřejmě ji můžete vytisknout buď jako jeden záběr Polaroid nebo jako koláž sestávající až z devíti samostatných obrázků. Pomocí aplikace Polaroid Originals víte obrázkem přiřazovat videa. Tímto způsobem si později víte prohlížením fotografie pomocí aplikace Originals a funkce AR prohrávat přiřazené video. Váš mobilní telefon musí funkci AR (rozšířenou realitu) podporovat.   

 

Výhodou je že nepotřebujete v podstatě žádné kabely pro připojení a ani spárování pomocí rozhraní Bluetooth nebo Wi-Fi. Jediný port na zadní straně Polaroid Lab-u slouží k nabíjení pomocí mikro USB kabelu. Kouzlo objevení se snímek na fotografii přichází po vytištění filmu ze zařízení a krátké chvíle dokud se objeví fotografie. Tento způsob je identický s klasickými Polaroid filmy, které známe už desetiletí. Polaroid se svým zařízením skener- foto tiskárny nebo černé komory a to celé dohromady vrátil s retro designem, který je opravdu velmi příjemný.      

 

Spojení skener a tisk, jako malá černá komora, fotolab se objevilo už v roce 2012, jak myšlenka od Impossible Project v rámci crowdfundovej kampaně pod názvem instant Lab. V roce 2017 se přejmenoval na Polaroid Originals. Na trh se dostalo zařízení v roce 2019 za cenu 130 dolarů. Aktuálně se na našem trhu pohybuje cena Polaroid Lab-u od 135 € výše. K tomu je třeba přičíst cenu originálních filmů I-Type nebo Polaroid 600. Ty jsou v ceně přibližně 18 € pro černobílé fotografie a 22 € pro barevn é fotografie (8 ks) . Cena jedné retro Polaroid fotografie tak není malá, ale zážitek v podobě autentičnosti analogu je úchvatný.