Kancelář

OKI Pro8432WT

Tiskárna s vyměnitelným černobílým tonerem

V článku na našem blogu jsme se nedávno věnovali inverzní tisku a tomu, jak tisknout bílou barvou na tmavý, barevný nebo černý podklad. Okrajově jsme zmínili tiskárny, které dokáží tisknout bílou barvou. Právě jednu z takových, vám chceme představit. Najdete ji v nabídce výrobce OKI pod označením OKI Pro8432WT. Jde o barevnou digitální LED tiskárnu, která nejenže dokáže tisknout bílou barvou, ale navíc po poslední aktualizaci nabízí možnost vyměnit bílý toner za černý. Tiskárna je jako stvořená do malého nebo středně velkého grafického studia, kde naplno využijete její potenciál i díky široké škále médií na které dokáže tisknout.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technologie tisku: LED digitální barevná
Použití firma/ domácnost: malá, středně velká firma
Rozhraní tiskárny: USB/ LAN/ (Wi-Fi modul volitelný)
Funkce tiskárna/ multifunkce: tiskárna - tisk
Maximální formát tisku: A3
Automatický oboustranný tisk: ne
Displej: ano
 
Rozměry a hmotnost
 
Šířka: 449 mm
Hloubka: 552 mm
Výška: 360 mm
Hmotnost: 37 kg
 

Příjemný design a pohodlné rozbalení

 
Tiskárna nepatří mezi malé zařízení a poctivá je i její hmotnost, skoro 37 kg včetně spotřebního materiálu. Navzdory velikosti je design příjemný, hlavně díky zaobleným hranám a kvalitnímu továrnímu zpracování. Tento model je v nabídce v bílém provedení s tmavošedými akcenty. Je navržen s ohledem na co nejpohodlnější ovládání. V balení naleznete kromě zařízení i samostatné 4 x startovací barevné tonery, 4 x obrazový válec, napájecí kabel, návod a instalační CD. Pokud nemáte v notebooku nebo počítací CD/ DVD mechaniku můžete si ovladače stáhnout přímo z webové stránky výrobce. Samotné balení je řešeno způsobem, že nemusíte namáhavě vytahovat rozměrnou tiskárna z kartonové krabice. Stačí uvolnit karton po stranách a vytáhnout celou boční a vrchní stranu. Zůstane vám tak spodní díl, na kterém je zařízení. Instalace nových tonerových kazet je jednoduchá. Stačí odklopit horní víko (uvolníte ho tlačítkem na boční straně) a přední panel tiskárny, kde do jednotlivých tunelů vložíte toner zkompletován s obrazovým válcem. Samozřejmě nesmíte zapomenout odlepit ochranné pásky z kazet, fólie z obrazových válců. Před prvním vložením nového toneru ním jemně protřepejte, aby se tonerový prach rovnoměrně rozložil. Po uzavření tiskárny stačí zapojit nabíjecí kabel a USB kabel, který není součástí balení. Přední část zařízení patří zásobníku papíru na 300 listů a multifunkčnímu zásobníku na 100 ks médií. Na přední části najdete ovládací panel, na kterém se nacházejí ovládací tlačítka, numerická klávesnice a menší LCD displej s modrým podsvícením. Výstup papíru se nachází na zadní straně.
 
 
 

Funkce a volitelný systém CMYW/ CMYK

 
Hlavním benefitem této LED tiskárny je tisk bílým tonerem. Zařízení lze zapojit pomocí USB kabelu k počítači a ethernet kabelem do LAN sítě. Po zapojení k PC nebo notebooku, vám zbývá jen jediné a to nainstalování ovladačů a nastavení předvolby tisku. Nastavení tisku nabízí široké možnosti, volby médií i zvolení ICC profilu. Standardně nemá model OKI Pro8432WT podporu bezdrátového tisku pomocí Wi-Fi. Tuto možnost připojení však můžete získat doinstalováním Wi-Fi modulu, který je volitelným příslušenstvím. Stejně vnitřní paměť, která je standardně 256 MB je rozšiřitelná na 768 MB. Kromě toho je možné tento model rozšířit i SDHC kartou až do max. 16 GB. Základní model pracuje s výkonem 800 MHZ procesoru. Nejnovější aktualizace pro tuto tiskárnu přinesla možnost alternativní volit mezi bílým a černým tonerem. Uživatel tak získává zařízení, které může používat pro tisk v barevném systému CMYW nebo CMYK. Přechod užívání bílého toneru a změnu na černý, vyžaduje několik kroků. V první řadě i s modelem CMYW s barevnými tonery purpurová, azurová a žlutá se dopracujete k černé barvě, nebo alespoň věrohodnému černému odstínu. Výměnou bílý za černý toner získáte sytější a věrnější černou barvu. Pokud tisknete více s černou je to i z ekonomického hlediska výhodnější, než nahrazování černé kompozitem zbývajících 3 barev.
 
 
 
 
Přechod z CMYW na CMYK model provedete výměnou toneru a obrazového válce. V první řadě je třeba zakoupit černý toner a obrazový válec k němu, pro model tiskárny OKI Pro8432WT. Dalším krokem je stažení barevného profilu ICC a speciálního mediálního souboru ze stránky výrobce. V nastaveních tiskárny je třeba nakonfigurovat používání barevného profilu ICC na tisk černým tonerem.
 

Rychlost a kvalita tisku

 
LED tiskárna OKI Pro8432WT tisku digitální tiskovou LED technologii v barevném režimu v rozlišení 1 200 x 600 Dpi. Za minutu vytiskne 35 stran na standardní papír formátu A4, 20 stran na papír formátu A3 nebo 10 stran na průhlednou fólii (podklad pro tisk na textil). První stránku vytiskne tiskárna za 25 sekund od zapnutí nebo 20 sekund z uspořeného režimu. Vstupní kapacita je 400 listů, včetně 100 listů pro víceúčelový zásobník a výstupní kapacita je 250 listů lícem dolů nebo 100 listů papíru lícem nahoru. Díky bílé barvě dokáže tisknout na širokou škálu médií a speciálních fólií, ze kterých je možné následně přenést tisk na textil a jiné materiály tmavé barvy.
 
 
Plusy tiskárny
 
- kvalitní digitální LED technologie
- výkon tiskárny
- kvalita a rychlost tisku
- podpora široké škály médií pro tisk
- rozšíření pomocí příslušenství
- LAN (volitelně Wi-Fi)
- tisk bílým tonerem
- možnost volitelně měnit systém CMYW na CMYK
- jednoduché nastavení a ovládání tiskárny
 
Mínusy tiskárny
 
- rozměry a hmotnost
- vyšší cena
 

Náplně do tiskárny

 
Do této tiskárny jdou 4 samostatné tonerové kazety s vlastními obrazovými válci. Tonery purpurová, azurová, žlutá a bílá jsou standardně v balení pro používání v systému CMYW. Při přechodu na systém CMYK je nutná výměna bílého toneru za černý (samozřejmě i s obrazovým válcem). Vytíženost tonerů je 10 000 stran A4 pro purpurový, azurový a žlutý toner. Bílý toner má výtěžnost 4 500 stran A4. V balení tiskárny najdete hned na začátek 2 náhradní bílé tonery. Při tisku na formát papíru A3 se hodnoty vytížení liší. Obrazový (optický) válec má životnost 30 000 stran tisku A4 pro barevné tonery a 9 000 stran pro bílý toner.
 

Zhodnocení

 
LED tiskárna OKI Pro8432WT je velmi zajímavým zařízením, které ocení hlavně malé a středně velké grafické studia nebo menší reklamní firmy. Uplatnění najde i pro malý byznys. Tisk bílou barvou na tmavé barvy nebo černý podklad je vynikající benefit. Pro podnikání s reklamními předměty nebo brandovaní textilu v menším množství se dokonale hodí. Zde je však třeba upozornit, že pokud se někde uvádí, že tiskárna tiskne na textil, to neznamená, že jde o tisk motivu nebo loga přímo na tričko. V samotné tiskárně víte tisknout na speciální transferovou fólii, kterou pak jiným zařízením, aplikujete takzvaným lisováním na tričko. Stačí pomocí programu vytvořit motiv v počítači, nejlépe s funkcí průhledného pozadí, nastavit typ média a zadat tiskárně tiskovou úlohu. Pro speciální papír a média je určen víceúčelový zásobník. Model OKI Pro8432WT patří do nové generace LED zařízení s bílým tonerem, které dostávají jen ty nejlepší hodnocení od uživatelů za vysokou kvalitu na výstupu, barevné provedení a spolehlivost. Po nejnovější aktualizaci a možnosti volitelně měnit mezi bílým a černým inkoustem ,získala zase o něco vyšší hodnocení.
 

Tip pro vás

 
Po bezplatné on-line registrací na stránce výrobce, získáte pro tiskárnu OKI Pro8432WT prodlouženou 3-letou záruku na zařízení a doživotní záruku na LED hlavu.