Kancelář a škola

Na cesty s přenosnou tiskárnou Canon Selphy CP 1300

Propojenost sociálních sítí a tiskáren je stále větší. Uživatelé Facebooku, Instagramu a jiných sociálních sítí rádi sdílejí své fotografie. Výrobci tiskáren rychle pochopili, kde ještě mají prázdné místo a jakými produkty ho mohou zaplnit. Malé, přenosné, rychlé fototiskárny s možností bezdrátového připojení a pohodlná mobilní tisk přímo ze sociálních sietíboli odpovědí pro tento druh uživatele. A nejen pro ně. Chcete si rychle vytisknout vzpomínkovou fotografii z oslav narozenin, z vynikající party a zachytit neopakovatelné okamžiky a zvěčnit je na fotografii? Malé přenosné fototiskárny splní vaše požadavky. Jedním z výrobců, který doplnili své portfolio i takovým produktem je společnost Canon. Ta nabízí další generaci malé fototiskárny Canon Selphy CP. Po modelech s označením Shelpy CP 1000 a 1200 se dostlala na trh i tiskárnu Shelpy CP 1300. Modelová řada Selphy obsahuje tiskárny is jiným označením 810, 900 a 910. Ne všechny modely jsou určeny pro evropský trh. My jsme si vybrali novější model Canon Selphy CP 1300, který jsme podrobili krátkému testu. Jde o malou kompaktní tiskárnu, která dokáže tisknout fotografie v profesionální kvalitě nejen doma, ale i na cestách. A to je hlavní výhodou.

Stručná charakteristika

Termosublimační fototiskárna/ Barevný tisk/ 10 x 15 cm/ USB/ LAN  Wi - Fi/ PictBridge/ Apple AirPrint/ ID Photo Print

Rozměry a hmotnost

Hloubka 63 mm/ šířka 137 mm/ výška 180 mm/ hmotnost 0,9 kg

Stylový design

 

 

Velikost tiskárny má kompaktní rozměry a překvapila nás i nízká hmotnost. Celé zařízení váží méně než kilo soli nebo cukru. Po vybalení z krabice dostanete kromě tiskárny ajnapájací adaptér a napájecí kabel, kazetu na papír, uživatelskou příručku a startovací sadu papíru a kazety s fólií. Dokoupit si můžete pěkné pouzdro pro tento model. To se určitě hodí při přenášení tiskárny. Na testování jsme dostali černou verzi, která je vypadá stylově. Tento model se prodává i v bílé barvě a ve velmi zajímavé barvě Rose. Ta je opravdu pěkná, jemně starorůžová. Pokud jste si zakoupili růžový smartphone, které jsou také v poslední době populární ve verzi takzvaná růžové šampaňské můžete k němu doladit i mini tiskárnu. Na trhu jsou čtyři verze úpravy povrchu tohoto modelu. Na výběr máte lesklou verzi a tři verze s pololesklým úpravou. Tiskárna má příjemně zaoblené tělo. Ovládací prvky jsou umístěny na vrchní straně spolu s grafickým LCD displejem s úhlopříčkou 8, 1 cm (3, 2 "). Čelní strana obsahuje vyklápěcí panel za kterým se ukrývá slot pro vložení kazety s papírem o velikosti fotografií 10 x 15 cm a slot na SD kartu. Na pravé boční straně se ukrývá pod zavíracím krytem prostor pro vložení kazety s fólií. Na levé straně zase najdete USB port. V zadní části se nachází už jen konektor pro připojení napájecího kabelu. Tiskárna má kvalitní tovární zpracování a nenašli jsme na ní ani nejmenší chybu materiálu nebo zpracování. Na dotek je materiál příjemný a tlačítka pro ovládání mají dostatečnou citlivost. Diagonální LCD displej lze vyklopit v určitém úhlu a když zařízení nepoužíváte sklopíte jej jednoduše k tělu přístroje. Displej zobrazuje menu zařízení, ovládacích prvků a také náhled před tiskem z SD karty.
 

Funkce nezklamou

Hledání extra funkcí na této mini tiskáren by bylo zbytečné, ale přece je pár nabízí. Kromě rychlého připojení k Wi - Fi lze samozřejmě připojit zařízení také pomocí USB kabelu. Komfortnějším řešením je bezdrátové připojení a možnost mobilního tisku. Pro tento způsob tisku budete potřebovat jednoduchou aplikace výrobce Canon. Tiskárna tiskne barevně a na výběr vám nabídne více možností. Tisk celé fotografie v maximálním podporovaném formátu 10 x 15 cm. Více fotografií na jeden papír formou koláže, ale i tisk fotografií na osobní průkaz. Kromě mobilního tisku, kdy si obrázek respektive fotografii zvolíte přímo v mobilním zařízení, můžete tisknout i z USB flashdisku, připojeného fotoaparátu (podpora rozhraní PictBridge) nebo přímo z SD karty. Podporu mají i mini SD a micro SD karty s použitím adaptéru. Čtečka paměťových karet po vložení karty zobrazí náhled fotografie přímo na displeji zařízení. Nechybí ani funkce automatického podávání papíru z kazety.

Rychlost tisku za méně než minutu v nejvyšší kvalitě


Maximální rozlišení tisku je 300 x 300 Dpi a při rozměru 10 x 15 cm já kvalita velmi dobrá. Nanášení jednotlivých barev na papír probíhá postupně. Po vložení papíru do tiskárny a výběru konkrétního obrázky, fotografie si můžete udělat ještě rychlé nastavení a spustit tisk. Papír dostává nejprve žlutou vrstvu na celou plochu (kromě bočních asi 1 cm pásků po stranách), potom růžovou, azurovou a nakonec ochrannou vrstvu. S doporučeným papírem garantuje výrobce vysokou odolnost a trvanlivost výtisku. Rychlost tisku se pohybuje od 27 sekund (velikost kreditní tisku) do 45 sekund (velikost pohlednice) v závislosti na zvolené velikosti výtisku. S touto tiskárnou dokážete dosáhnout maximální pracovní zátěž až 1 000 str. měsíčně (při průměrné rychlosti tisku 47 str./min).

Plusy tiskárny

- stylový design
- kvalitní tovární zpracování
- pohodlné ovládání
- tři barevné provedení (černá, bílá, růžová)
- kvalitní trvanlivá tisk a odolnost výtisku
- výběr úpravy lesku výtisku
- možnost tisku s okraji i bez okrajů
- Wi-Fi (podpora tisku z mobilních zařízení)
- funkce tisk fotografií na doklady
- více možností rozvržení obrázků, snímkem na výtisk (koláž)
- vestavěná baterie s výdrží tisku 54 výtisků
- vhodná pro přenášení
- kompatibilní s mobilním zařízením s operačním systémem Android i iOS

Mínusy tiskárny

- uživatelské rozhraní menu neobsahuje CZ a SK jazyk (eng a jiné jazyky)
- cena sady materiálu pro termosublimační tiskárna (papír, fólie Ink.)

Náplně do tiskárny

Přenosná tiskárna Canon Selphy CP 1300 tlačí termosublimační technologii, která využívá tepelný přenos barev. Používá k tisku tři barvy: žlutá, růžová - magenta a azurová - modrá (256 úrovni každé barvy) a ochrannou vrstvu. Označení sady do tiskárny: Canon KP-108IN a Canon RP-108.

Kamkoliv na cesty

Malá přenosná tiskárna nás mile překvapila nejen designem, ale i kvalitou tisku fotografií. Velmi jednoduchá instalace a pohodlné ovládání si zaslouží kladné hodnocení. Malé rozměry a nízká hmotnost ji předurčují jako mobilní tiskárnu. S vestavěnou baterií vydrží více než 50 výtisků. Pokud si dokoupíte velkokapacitní baterii nemusíte se obávat, že nevydrží celou party. Její přenášení, vám nebude dělat žádné problémy a v nabídce najdete i vhodné originální pouzdro pro tento typ zařízení. Docela slušné možnosti nastavení tisku a grafický displej s možností náhledu tisku jsme ocenili. Kromě tisku fotografií velikosti pohlednic a formátu kreditních karet, můžete tisknout i formát malých samolepek. Co bychom mohli vytknout modelu Canon Selphy CP 1300 je cena sady pro tisk a v nastaveních uživatelského prostředí chyběla podpora slovenského nebo českého jazyka. To však není, až takový problémem, neboť ovládání je intuitivní a těch pár anglických výrazů zvládne každý.

Tip pro vás

Jako tip doporučujeme přenosné pouzdro k tomuto modelu. Na přenášení je ideální a kromě samotného zařízení se do něj vejde i příslušenství.