Tonery a náplně

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Kancelář a škola
IT a Elektronika
Akce a slevy

Laserová tiskárna HP LaserJet Pro M15a do malého prostoru

Tiskárna HP LaserJet Pro M15a je zaměřena na mikroekonomii a zaměstnance, kteří pracují z domova nebo i studenty, pro které je důležitý nenáročný rychlý tisk v malém prostoru. Právě toto splňuje model HP LaserJet Pro M15a, který je zároveň i nejmenší ve své třídě a v podstatě i nejlevnější v kategorii laserových zařízení. HP LaserJet Pro M15a je velmi jednoduchou černobílou tiskárnou jen s jedním vstupním zásobníkem, který pojme pouze archy formátu A4 a několik menších velikostí papíru. Nenajdete zde bohužel luxusní funkce, jako je oboustranný tisk, a pokud požadujete plochý skener, měli byste se podívat přinejmenším po modelu HP LaserJet Pro MFP 28w s podobným designem. To, co M15a nabízí, je rychlý tisk (19 str./min.), s hospodárností a konzistentností spojenou s technologií LaserJet, v kompaktním zařízení. Velikostí zabírá o něco více plochy na stole, než běžný kancelářský papír A4. A přestože nabízí málo funkcí (neobsahuje ani LCD displej), jeho síla tkví právě v kvalitním černobílém tisku, jednoduchém ovládání a kompaktních rozměrech.


Stručná charakteristika

Technologie tisku: laserová monochromatická
Použití firma/ domácnost : domácnost
Rozhraní tiskárny: USB
Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: manuálně
Displej: ne


Rozměry a hmotnost

Šířka: 346 mm
Hloubka: 190 mm
Výška: 160 mm
Hmotnost: 3,8 kg


Jednoduchý design v kompaktním těle

Společnost HP navrhla LaserJet Pro M15a pro malou domácí kancelář. Každému kdo doma na stole nemá dostatek místa. Dokonce i ve studentském pokoji jí naleznete ten kousek místa. Zařízení je ve svěží bílé barvě a celková design je minimalistický. Tiskárna neobsahuje žádný LCD displej, ale pouze tři tlačítka, což se nebereme jako nevýhodu. V pohotovostním režimu nevydává žádný hluk, takže vás tato tiskárna nebude rušit při práci. Zato skutečný tisk je poměrně hlučný, ale tiskne dostatečně rychle. Do vstupního zásobníku můžete stohovat 150 stran, ale pouze 100 do výstupního zásobníku. Přetěžte jej a na stole budete mít lavinu papíru, protože výstupní zásobník spoléhá na poměrně slabé vysouvací plastové lišty. Tonerová kazeta je poměrně velká a snadno se zasouvá do zařízení. Doprovodná aplikace vás bude informovat o potřebě výměny. Na zadní straně naleznete čtvercový port pro USB kabel, který je součástí balení. Dominantním prvkem této malé tiskárny je poměrně velké logo výrobce. Zpracování na dobré úrovni a přesto, že plasty nevypadají extrémně pevně během provozu nic nevrže.


Funkce a snadné ovládání

Aby byla velikost a náklady tiskárny HP LaserJet Pro M15a na minimu, sada funkcí je také do jisté míry minimalizována. Je zde místo například jen pro jeden zásobník papíru, který je omezen na 150 listů papíru A4 nebo A5 nebo deset obálek DL nebo C4. Jiné velikosti nelze podávat dovnitř. Jelikož se jedná o monochromatickou tiskárnu, není zde místo pro více inkoustových kazet, takže tiskárna HP LaserJet Pro M15a vám nabízí pouze černobílý tisk. A bohužel, dokáže tisknout pouze na jednu stranu papíru. Chcete-li oboustranný tisk, musíte papír otočit a vložit zpět, takže manuálně s podporou prohlížeče. Konektivita je omezena na základny připojení pomocí USB kabelu. HP LaserJet Pro M15a se vypíná během nečinnosti a šetří energii, když tiskárnu nepoužíváte. Čas spuštění je poměrně rychlý, takže se jedná o cennou funkci.
 

Rychlost a kvalita tisku

Rychlost tisku je 19 str./min., ale frustrující je, že nemůžete změnit rychlost ani kvalitu tisku. Rozlišení tisku je ve skutečnosti dost nízké, 600 x 600 dpi. Papír formátu A4 a A5 prochází poměrně rychle, že je téměř překvapením, že je na něm vůbec něco vytištěno. Zdálo se mi, že to zpomalují jen obálky DL, protože se do zásobníku vejdou jen tak tak a při cestě mnou boky. Je jen škoda, že se nemůžete rozhodnout obětovat trochu rychlosti tisku, abyste získali určitou kvalitu tisku, protože text je příliš světlý a bledý. Výsledky jsou podobné jako u plné velikosti laserové tiskárny na jejím expresním nebo konceptovém nastavení. A když zmenšíte velikost bodu na osm nebo devět, bude dost obtížné přečíst si nedostatek detailů. Problém je v tom, že rozlišení tisku je dost nízké při 600 x 600 dpi. Na druhé straně jsou výsledky konzistentní a velmi malý text je přinejmenším imunní vůči rozmazání, jak je tomu v případě ekvivalentních inkoustových modelů.
  
Fotografie vytištěné černobíle přicházejí do výstupního zásobníku stejnou rychlostí, ale také trpí omezením rozlišení. Je třeba brát v úvahu, že HP LaserJet Pro M15a není tiskárna určena primárně pro fotografie. Měla by sloužit k tisku smíšených textových dokumentů. Když však vytváříte mnoho stran, jedinou funkcí, kterou opravdu chcete mít ve svém kontrolním seznamu, je oboustranný tisk, protože bez ní se vaše náklady na papír zdvojnásobí. Tato absence zamrzí. Hlavním lákadlem tiskárny HP LaserJet Pro M15a je tedy její kompaktní velikost a nízká cena. Také jeho výrazná výhoda oproti podobným cenově dostupným inkoustovým modelům, protože toner mezi jednotlivými úkoly nezasychá, čímž šetří značné provozní náklady.

 

Plusy tiskárny

- zajímavá kompaktní velikost
- kvalitní laserový tisk
- jednoduché ovládání
- dobrá rychlost tisku
- automatické vypínání během nečinnosti
- příjemný design


Minusy tiskárny

- omezená konektivita
- neobsahuje duplex
- pouze jednoúčelová tiskárna
- pouze černobílý tisk
- nemá displej


Náplně do tiskárny

Do této laserové tiskárny jde jedna tonerová kazeta s označením Toner HP44A s kapacitou 1 000 stran. Výhodou je, že pro tento model si uživatel umí snížit náklady nákupem alternativní náplně za poloviční cenu.

 

Zhodnocení na závěr

Laserové tiskárny jsou nákladově efektivnější než inkoustové, ale mají tendenci být větší, takže tento malý model HP LaserJet Pro M15a se může zdát jako odpověď pro ty, kdo jsou na Home Office nebo v malé kanceláři. Dobrou volbou je také pro studenta. Tiskne spolehlivě a rychle. Kvalitě tisku však chybí definice a absence automatického oboustranného tisku je asi největší nevýhodou, která může zvýšit náklady na papír. Jako satisfakce na to je podpora alternativních tonerových kazet za dostupnou cenu.