Tonery a náplně

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Kancelář a škola
IT a Elektronika
Akce a slevy

Jak jsme oprášili starší tiskárnu

Multifunkce Epson Stylus SX205

Máte novou výkonnou tiskárnu a najednou nastane problém. Zařízení nefunguje, jak má a vyžádá si to servis. Pokud je v záruce, nebudete riskovat žádné osobní zásahy a svěříte ji na starost prodejci v rámci záruky. Jak však na potvoru právě v tomto období potřebujete tisknout větší objem tisku. Pokud máte doma odložený starší model tiskárny, který jste používali předtím, nemusíte zoufat. V podobné situaci jsme se ocitli i my a oprášili jsme starší multifunkci.

Model Epson Stylus SX205 má nejlepší léta za sebou. Výrobce ho zařadil do prodeje někdy v roce 2008. V té době šlo o velmi slušné zařízení typu 3 v 1. Kromě barevného tisku nabízí kopírování a skenování. Jak si poradila s tiskovými úlohami tato 10letá multifunkce?

 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: inkoustová barevná
Použití firma/ domácnost: domácnost
Rozhraní tiskárny: USB/ PictBridge
Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk/ kopírování/ skenování
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ne (možnost manuálně)
Displej: ne

Rozměry a hmotnost

Šířka: 450 mm
Hloubka: 342 mm
Výška: 182 mm
Hmotnost: 5 kg

 

Slušný design s leskem navíc

Hodnotit design tohoto zařízení, které nám posloužilo jako záchrana pro tisk je zbytečné. Dnes už jsou tiskárny a multifunkce v tomto směru trochu jinde. Přesto má multifunkce solidní plasty, které vydržely i náročnější používání. Tělo zařízení je z matného materiálu, kromě vrchní části. Ta je v lesklé černé, takzvané černá piano, která byla jistý čas velmi oblíbenou verzí úprav zařízení. Překvapivě, ani po čase není plast poškozen a nevidět na něm mikro-škarabance, které jsou pro takový materiál typické. Multifunkce má ovládací panel na levé vrchní straně na kterém je 8 základních tlačítek. Při tlačítkách se nacházejí diody, které signalizují zapnutí nebo vypnutí tlačítka. Multifunkce nemá informační displej, pokud nepočítáme malý segmentový displej. Jedinou informací, kterou poskytne je počet kopií při funkci kopírování. Celé ovládání je maximálně jednoduché, bez širších možností nastavení. Na přední straně se ještě nachází slot pro SD kartu a rozhraní PictBridge pro přímé připojení fotoaparátu.

 

Chudší výbava funkcí

Model Epson Stylus SX205 nabízí pouze jediný způsob připojení a to klasickým USB kabelem k pc. Všechna nastavení ohledně tisku se provádějí po stažení ovladače a softwaru, v nastavení tiskárny. Kupodivu fungoval i ovladač, který je součástí operačního systému Windows 10. Přesto jsme instalovali vše potřebné z cd média, které bylo součástí balení. Bohužel stáhnout novější ovladač od výrobce se nám už nepodařilo. Žádné funkce navíc neočekávejte, nic takového jsme nenašli. Potěšila alespoň možnost manuální oboustranného tisku a pár možností nastavení přes software v pc.

Alternativní náplně to zachránili

Po úspěšné instalaci přišly na řadu náplně do tiskárny a papíry. S papíry jsme si nedělali těžkou hlavu, protože nám šlo jen o tisk běžných dokumentů a ne fotografií. Použili jsme standardní kancelářské papíry formát A4. Papír se vkládá svrchu v zadní části po vysunutí plastových lišt a kapacita je přibližně 120 listů. Výstup papíru je vpředu po otevření plastového krytu, který zároveň slouží i jako vodící lišty při výstupu. Celá tato plastová paráda není velmi stabilní, ale vydržela po celou dobu používání bez problémů. Pro tisk používá multifunkce 4 samostatné barevné, inkoustové náplně. Zvolili jsme nejekonomičtější řešení a to alternativní náplně. Cena celého multipacku nás vyšla 137 Kč, což je oproti originálu skoro 90 % úspora. Překvapivě, přestože jde o starší model tiskárny v nabídce je široký výběr náplní od originálních, prémiových až po cenově nejvýhodnějším alternativní.

 

A přece tiskne

Před samotním tiskem jsme pomocí softwaru tiskárny v předvolbách tisku spustili údržbu. Přece jen uběhl čas, jak byla tiskárna aktivně používána. Po kontrole, vyčištění trysek a nastavení tiskové hlavy jsme spustili tisk. Nejprve černobílý dokument a poté barevný dokument s grafikou. Tisk proběhl v pořádku a kvalitu hodnotíme dobře. Nemůžeme ji srovnávat s tiskem na dnešních kvalitních inkoustových tiskárnách, ale na naše účely dostačující. Výrobce uvádí rozlišení tisku 5 760 x 2 400 Dpi optimalizovaných na média s použitím RPM. Co nás překvapilo je tisková hlava Epson Micro Piezo. Multifunkce měla trochu delší start a s prvním výtiskem velmi nespěchala. Za minutu dokázala vytisknout 30 stran ve formátu A4. Výrobce sice uvádí 34 stran za minutu, ale nám se takový výsledek nepodařilo dosáhnout. V kopírování a skenování se kvalita rovnala kvalitě tisku. Nebylo to sice to nejlepší, co jsme viděli, ale kvalitu hodnotíme jako vyhovující.

Co dodat na závěr

Přestože jsme nevěřili, že tisk na této tiskárně, která se delší dobu nepoužívala rozjedeme, opak byl pravdou. I takový straší model tlačil ve velmi dobré kvalitě, která je pro domácnost nebo potřeby studenta dostačující. Takové zařízení se může hodit i pro seniory, kteří nepotřebují speciální funkce a výhody bezdrátového připojení. S nákupem alternativních nebo prémiových náplní (pro fotografie), dostanete maximálně levní tisk v dobré kvalitě. Mnoho uživatelů po nákupu nové tiskárny dokáže starší model využít, jako zařízení pro děti školního věku nebo seniory v rodině. Vhodná všude, kde se nevyžaduje vysoká kvalita tisku. Pokud tiskárna nebo multifunkce navíc podporuje i používání alternativních náplní je to dobrý způsob, jak levně tisknout a navíc využít 100 % kapacitu životnosti zařízení. Jediné s čím se budete muset poprat je vyšší hlučnost, ta je oproti novým modelem citelná.