Kancelář a škola

Epson Expression Home XP-5150

Společnost Epson byla jednou z prvních společností, které se pokusily otřást trhem s tiskárnami s modely s tankovým zásobníkem inkoustů, sérií EcoTank. Přesto neupustili od zařízení s tradičními vyměnitelnými inkoustovými kazetami. V jejich nabídce najdete nejen tiskárny s velkoobjemovými nádržkami inkoustu, které je snadné naplnit lahvičkami inkoustu s vysokou výtěžností, ale také tiskárny s klasickými Cartridge. Multifunkce Expression Home XP-5150 patří do modelové řady se samostatnými inkoustovými kazetami. Jde o kompaktní, všestrannou tiskárnu pro domácí uživatele, kteří netlačí extrémně vysoký objem tisku, ale o to více ocení univerzálnost funkcí v jednom zařízení.


Stručná charakteristika

Technologie tisku: inkoustová barevná
Použití firma / domácnost: menší pracovní skupina, domácnost, Home Office
Rozhraní tiskárny: USB / LAN / Wi-Fi, Wi-Fi Direct
Mobilní konektivita: Apple AirPrint / Epson Connect (iPrint, Email Print, Remote Print Driver, Scan-to-Cloud, Facebook print)
Funkce tiskárna / multifunkce: multifunkce - tisk / kopírování / skenování
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ano
Displej: ano


Rozměry a hmotnost

Šířka: 375 mm
Hloubka: 347 mm
Výška: 187 mm
Hmotnost: 5,5 kg

 

Kompaktní design

Jako všechny domácí tiskárny, i XP-5150 má kompaktní design. Měří jen 187 mm na výšku, 375 mm na šířku a 347 mm do hloubky, takže se dá snadno umístit na stůl nebo poličku aniž by zabíral příliš mnoho místa. Ergonomie zařízení je velmi příjemná s jemně zaoblenými hranami. Horní část sestává z plochého skeneru. Čelní strana obsahuje vyklápěcí ovládací panel na kterém je barevný LCD displej (6,1 cm) a dotykové ovládací tlačítka. Pod ním se nachází vysouvací lišta pro výtisky a vstupní zásobník papíru. Na levé straně najdete slot pro SD kartu. Porty pro připojení kabelů jsou na zadní straně. Design multifunkce je velmi příjemný a také v tradiční tmavě šedé působí velmi moderně a stylově. Tovární zpracování je velmi dobré úrovni a použité plasty jsou dostatečně pevně. Během provozu je zařízení stabilní. Celkový design hodnotíme kladně a to nejen díky příjemné vzhledu, dobré ergonomii a přístupu k ovládání, ale i manipulaci s papírem a při výměně kazet. Velkým plusem je kompaktní velikost.

 

zdroj foto: epson.com

Funkce 3 v 1

Multifunkce Epson Expression Home XP-5150 je univerzální zařízení, které tiskne, kopíruje a skenuje. Díky flexibilnímu bezdrátovému řešení lze využívat i tisk z mobilních zařízení. Pomocí aplikace Epson Creative Print víte tisknout fotografie přímo z Facebooku. Další možností je tisk z paměťové karty. Samotné ovládání je jednoduché a první nastavení by mohlo být o něco rychleji, pokud přeskočíte příručku rychlého spuštění, kde se já tak nakonec dozvíte abyste si stáhli software z webové stránky výrobce a PDF manuál. Kromě nastavení tisku, bezokrajového tisku je plusem i automatický oboustranný tisk, kterou tiskárny podporuje. Využít lze i Epson aplikaci Connect na vzdálenou tisk a skenování. K dispozici je AirPrint pro iPhone a iPad a Google Cloud Print.

 

Rychlost a kvalita tisku

Multifunkce Epson nabízí působivou škálu funkcí, včetně barevného tisku s rozlišením 4 800 x 1 200 Dpi, skeneru a kopírky s rozlišením 2 400 x 1 200 Dpi. Vstupní zásobník s kapacitou 150 listů papíru by měl být více než dostatečný pro většinu domácích uživatelů. Epson Expression Home XP-5150 funguje velmi dobře. Ve skutečnosti jde o jeden z mála případů tiskárny, která skutečně splňuje tvrzení výrobce, že v nejvyšší kvalitě vytiskne 14 stran za minutu v monochromatickém režimu a 7,5 strany při dokumentech obsahujících text a barevnou grafiku. Ve standardním nastavení vytiskne 33 stran černobílé a 20 stran barevně. Monochromatický tisk má mimořádně dobrou kvalitu. Má hladký, jasný text, který by neudělal ostudu dražší laserové tiskárně, a jasnou barevnou grafiku. Dobře si poradí i s občasnými fotografiemi, díky čtyřbarevný tiskovému mechanismu, který vytváří atraktivní výsledky na lesklém fotopapíru. Vytknout bychom mohli trochu pomalejší tisk fotografie 10 x 15 cm, která trvá skoro celou minutu, ale vzhledem na cenu tiskárny je to přijatelný kompromis.

 

Plusy

- kvalitní tovární zpracování
- kompaktní velikost
- stylový design
- automatický oboustranný tisk
- podpora bezdrátového tisku
- vysoká kvalita tisku dokumentů
- 6,1 cm displej LCD
- skenování, kopírování a tisk fotografií přímo z paměťové karty
- tisková hlava Epson Micro Piezo


Mínusy

- cena inkoustových naplní
- chybí usb host


Náplně do tiskárny

Do multifunkce jdou čtyři samostatné inkoustové kazety systém CMYK s označením 502 Ink. Ve standardní kapacitě mají vytížení 210 stran černý inkoust a 165 stran barevné inkousty. Ve velkokapacitní velikosti dokážete vytisknout 550 stran s černým inkoustem a 470 stran s barevnými inkousty. Díky podpoře alternativních náplní dokážete tisknout za podstatně nižší náklady.


Zhodnocení

Model Epson Expression Home XP-5150 je moderní multifunkce, která splňuje většinu požadavků běžného uživatele. Stylový design a kompaktní velikost oceníte v menším prostoru. Nechybí základní funkce, podpora bezdrátového připojení a pohodlné ovládání. Pokud bychom měli něco tiskárně vytknout, tak je to absence hostitelského USB a lze v dnešní době trochu zbytečný slot SD karty. Navzdory inkoustovým kazetám, které jsou v nevýhodě oproti tankovému zásobníku, co se týká ceny se dá ušetřit výhodnějšími XL náplněmi nebo alternativními náplněmi.