Kancelář a škola

Epson EcoTank M1140

Nenápadný pracant do kanceláře

Přestože multifunkční zařízení nabízejí funkce kopírování, skenování, případně faxu, jsou jednoúčelové zařízení stále žádané. Pro uživatele, kteří se potřebují zaměřit na co nejefektivnější tisk většího objemu, jsou právě tato zařízení určeny. Společnost Epson má v svém portfoliu několik nových modelů jednoúčelových tiskáren, pro monochromatický nebo barevný tisk. Inkoustová tiskárna Epson EcoTank M1140 spadá do této kategorie. Jde o zařízení s integrovaným tankovým zásobníkem, která tiskne ve vysoké kvalitě v černobílém režimu. Nás zaujala, nejen designem a parametry, ale i cenou. Komu se vyplatí nákup této tiskárny a co všechno nabízí, jsme shrnuli do krátké recenze.
 
 
Stručná charakteristika
 
Technologie tisku: inkoustový monochromatický
Použití firma/ domácnost: malá, středně velká firma , home office
Rozhraní tiskárny: USB
Funkce tiskárna/ multifunkce: tiskárna - tisk
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ano
Displej: ne
 
Rozměry a hmotnost
 
Šířka: 375 mm
Hloubka: 347 mm
Výška: 151 mm
Hmotnost: 4,3 kg
 

Minimalistický dizajn a kompaktní velikost 

 
Tiskárna Epson EcoTank M1140 má příjemné rozměry a jediné, co nás překvapilo byla velikost v půdorysu zařízení. Čtvercové rozměry jí tak přidávají nejen na šířku, ale i do hloubky. Stále můžeme hovořit o kompaktní velikosti, pro kterou najdete místo v kanceláři, ale i v domácnosti. K modernímu vzhledu přispívá i nízký profil a minimalistické provedení. Jemně zaoblené hrany a vyvážená, barevná kombinace bílé a tmavé dělají z modelu Epson EcoTank M1140 stylové zařízení do moderního pracovního prostředí. Jelikož jde o jednoúčelovou tiskárnu, marně byste hledali ovládací panel s tlačítky a velkým displejem. Vše, co potřebujete obsloužíte tlačítkem pro zapnutí a vypnutí, které se nachází na vrchní části vlevo. Kromě tlačítka ON/ OFF tam najdete rychlé tlačítko STOP a stavové diody, které upozorňují na inkoust a papír. Výstup papíru na 100 listů se nachází v horní části. Vstupní zásobník je vpředu v dolní části. Je vysouvatelný s uzavíracím krytem s kapacitou 250 listů papíru, maximální formát A4. Na pravé straně najdete integrovaný tankový zásobník pro inkoust. Po otevření krytky stačí přímo z náhradní lahvičky doplnit inkoust. Jednoduše a bez ušpinění se rukou. Z přední strany je viditelná průhledná nádržka, takže můžete vizuálně zkontrolovat hladinu inkoustu. Zadna strana ukrýva zadní podávač na speciální média a port pro propojení tiskárny k počítači usb kabelem. Nechybí port pro zapojení do elektrické sítě. Tento model využívá v rámci konektivity pouze jednu možnost pevného připojení. Na čelní straně samozřejmě nesmí chybět typické logo výrobce Epson. 
 
 
                      
 

Funkce (těch je skromně)

 
Tiskárna neobsahuje mnoho funkcí a kromě tisku a běžného nastavení před tiskem v pc, byste marně hledali něco navíc. To co můžete od tohoto modelu očekávat je kvalitní, rychlý tisk v monochromatickém režimu a podpora automatického oboustranného tisku.      
 

Rychlost a kvalita tisku

 
O vysokou kvalitu tisku se stará tisková hlava PrecisionCoreTM s 3-násobně vyšší hustotou trysek (konfigurace 400 trysek) a černý pigmentový inkoust. Díky němu je tisk černé a odstínů šedé sýty a ostrý. Tiskárna tiskne v černobílém režimu s rozlišením 1 200 x 2 400 Dpi. Za minutu vytiskne 20 stran v nejvyšší kvalitě (ISO/ IEC 24734) nebo 9 stran oboustranně. S nastavením nižší kvality tisku se můžete dostat, až na 39 stran tisku A4 s 5% pokrytím. Doba tisku první strany je necelých 6 sekund, bez doby zahřívání po zapnutí. Ta je v případě tohoto zařízení nulová. Doporučený maximální, měsíční objem tisku je 20 000 stran. Pro tento model je vhodný papír s gramáží 64g/m2 - 256g/m2.             
 
 
Plusy tiskárny
 
- kvalitní tovární zpracování
- pevná konstrukce (dobrá ergonomie, použité kvalitní plasty)
- moderní, minimalistický design
- rychlost a kvalita tisku 
- snadné nastavení a ovládání 
- integrovaný tankový zásobník inkoustu
- efektivní tisk s nízkými náklady 
- nulová doba zahřívání (rychlý start)
- automatický oboustranný tisk (duplex)
 
Mínusy tiskárny
 
- slabá konektivita (bez podpory Wi-Fi, LAN)
- absence podpory tisku z mobilních zařízení 
- pouze černobílý tisk
- neobsahuje informační displej
 

Náplně do tiskárny

 
Monochromatická tiskárna Epson EcoTank M1140 tlačí inkoustovou technologií. Pro tisk využívá jeden černý pigmentový inkoust, kterým se doplňuje nádržka integrovaného zásobníku. Tankový systém zaručuje, nejen jednoduché, komfortní doplnění, ale také výbornou vytíženost s inkousty. Ty jsou v nabídce v náhradních lahvičkách s objemem 40 ml, což je kapacita pro vytištění 2 000 stran, nebo s objemem 120 ml pro vytištění 6 000 stran A4/ 5% pokrytí. Náplně do tiskárny jsou označeny jako černý pigmentový inkoust Epson EcoTank 100 a černý pigmentový inkoust Epson EcoTank 100S. S tímto zařízením je kompatibilní i černý pigmentový inkoust Epson T7741
         
 
 Zhodnocení
 
Cena tiskárny je oproti běžným modelům do domácnosti vyšší, ale její výkon, kvalita tisku a nízké náklady na provoz, dokáží zajistit rychlou návratnost investice. Díky vysoké kvalitě tisku a efektivnosti se tento model hodí, nejen do domácnosti pro home office, ale i do malé až středně velké firmy. Všude tam, kde se vyžaduje vysoká efektivita a nízké náklady. S tankovým systémem doplňování inkoustu získáte cenově dostupné náplně, rychlé, bezproblémové doplňování a vysokou vytíženost na jedno doplnění. S funkcí automatický oboustranný tisk si umíte své náklady snížit v spotřebě papíru. Tiskárna se nehodí pro uživatele, kteří tisknou občas pár stran, její potenciál naplno využijete v kanceláří, kde jsou vyšší nároky na rychlý tisk většího objemu černobílých dokumentů. Jako mínus vidíme absenci bezdrátového tisku a chybí alespoň menší informační displej. 
        
 
Tip pro vás
 
Pokud vám chybí u modelu Epson EcoTank M1140 podpora bezdrátového tisku a tisku z mobilních zařízení, dobrou alternativní je model Epson EcoTank M1170. Má stejné technické parametry, jako model M1140, ale navíc obsahuje port pro připojení do LAN sítě a podporuje bezdrátový tisk pomocí Wi-Fi. Cenový rozdíl je přibližně 400 - 900 korun.