Tonery a náplně

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Kancelář a škola
IT a Elektronika
Akce a slevy

Epson EcoTank L3111

Společnost Epson představila již v roce 2010 svou první tiskárnu s tankovým systémem. Zásobník inkoustu nebyl přímo integrován do zařízení, ale na jedné straně byl připojen tankový zásobník s nádržkami. Během 10ti let prošel tankový systém inovacemi a cena tiskáren s tankovým zásobníkem klesla. Dnes si můžete zakoupit cenově dostupnou tiskárnu s tankovým systémem v různých verzích. Pokud nehledáte funkcemi nabitý model s bohatou konektivitou, ale postačí vám jednoduché zařízení s rychlým přístupem k ovládání, pohodlným doplňováním inkoustu a nízkými náklady, možná vás zaujme model Epson EcoTank L3111. Obsahuje 3 plnohodnotné funkce: tisk, kopírování a skenování v spolehlivé kvalitě. Největším plusem je mimořádně hospodárný tisk, příjemný design, kompaktní rozměry a jednoduché ovládání. Tento model je vhodný do domácnosti, ale dobře poslouží i pro nenáročný Home Office.

 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: inkoustová barevná
Použití firma/ domácnost: domácnost, nenáročný Home Office
Rozhraní tiskárny: USB
Mobilní konektivita: žádná (bez Wi-Fi a mobilní konektivity)
Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk/ kopírování/ skenování
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ne
Displej: ne


Rozměry a hmotnost

Šířka: 375 mm
Hloubka: 347 mm
Výška: 179 mm
Hmotnost: 3,9 kg


Design v minimalistickém stylu

Model Epson EcoTank L3111 je charakteristický kompaktními rozměry a minimalistickým designem. Tiskárna si zachovává příjemnou ergonomii s jemně zaoblenými hranami. Plasty jsou dostatečně pevné i když je nemůžeme hodnotit, jako jedny z těch nejpevnějších. Jsou v kombinaci matné černé s hladkým povrchem a matné černé s mírnou texturou. Tankový zásobník, který je integrován v pravé části je vysunut dopředu. Přestože není v rovině s čelní stranou nepůsobí rušivě a jeho umístění má kladný přínos pro pohodlí při doplňování inkoustů do 4 samostatných nádržek tankového zásobníku. Okénka nádržek jsou průhledné a hladinu inkoustu tak můžete zkontrolovat přímo na zařízení. V přední části se nachází výstup papíru. Ten je řešen klasicky vysouvací lištou. Horní část patří plochému skeneru. Před otevíracím víkem najdete malý ovládací panel s několika tlačítky a stavovými diodami. Displej byste hledali marně. V zadní části je vstup papíru. Kromě portu pro zapojení do elektrické sítě a připojení USB kabelu k PC, neobsahuje tiskárnu žádné jiné porty nebo USB host, ani slot čtečky karet. Tovární zpracování je kvalitní a vše dobře lícuje. Plasty se neprohýbají a zařízení je během provozu stabilní. Celkový design působí sice stroze, ale elegantně.


Funkce (jednoduchý základ)

Multifunkce obsahuje 3 plnohodnotné funkce. Zvládá barevný tisk, kopírování a skenování dokumentů. Přes připojený počítač můžete nastavit základní parametry tisku, počet kopií, ale i bezokrajový tisk fotografií. Skenované dokumenty víte ukládat ve formátech JPG, PNG a PDF. Tiskárna nepodporuje automatický oboustranný tisk. Největším mínusem je slabá konektivita. Zde se budete muset spokojit pouze s pevným propojením tiskárny a PC pomocí Usb kabelu. Chybí podpora bezdrátového připojení, tisku z mobilních zařízení a tisku z cloudových služeb. Na zařízení nenajdete ani hostitelské USB pro připojení USB klíče nebo čtečku SD karet. Marně byste hledali i port rozhraní PictBridge. Tento model obsahuje pouze základní funkce pro tiskové úlohy, kopírování a skenování. Pokud by vám přece jen chyběla bezdrátová konektivita, tu nabízí model s podobnými parametry a skoro totožným designem s označením Epson EcoTank L3150.


Rychlost a kvalita tisku

Tento model používá k tisku kvalitní tiskovou hlavu Epson Micro Piezo. Konfigurace trysek je 180 trysky černá a 59 trysky na barvu s technologií proměnlivé kapičky inkoustu 3 pl. Tiskárna tiskne inkoustovou technologií v rozlišení 5 760 x 1 440 Dpi. Za minutu vytiskne 10 stran formátu A4 v monochromatickém režimu nebo 5 stran A4 barevně podle ISO/ IEC 24734. Ve standardní kvalitě je to 15 stran barevně nebo 33 stran černobílé. Tisk fotografie 10 x 15 cm trvá přibližně 69 sekund, při použití prvotřídního lesklého fotopapíru Epson. Rozlišení skenování já 600 x 1 200 Dpi. Oboustranný tisk je možná pouze v manuálním režimu. Co se týče kvality tisku ta se liší od typu dokumentů. Při běžném textovém dokumentu je tisk ve velmi dobré kvalitě s ostrým textem, dobře znázorněnou černou. Můžeme říci, že tisk kancelářských dokumentů je vyšší standard. Dobré výsledky dosáhnete i při tisku kombinovaných dokumentů text a grafika na kancelářský papír. Více než dobře si stojí i tisk černobílých fotografií na fotopapír. Horší už na tom je kvalita barevných fotografií na lesklý fotopapír. Tiskárna není určena primárně pro tisk vysoce kvalitních fotografií. Pro běžného uživatele však nabízí kvalitní tisk běžných dokumentů.

 


Plusy tiskárny

- minimalisticky, moderní design
- kvalitní zpracování zařízení
- dostatečně pevné plasty
- kompaktní velikost
- multifunkčnost (3 v 1)
- tankový systém pro inkousty
- pohodlné doplňování náplní
- jednoduchá instalace a ovládání
- nízké náklady na tisk
- cena náhradních náplní
- pojistka pro naplnění správným inkoustem
- balení obsahuje inkoust na 3 roky (při běžném používání 5% pokrytí)


Mínusy tiskárny

- absence Wi-Fi (slabá konektivita)
- nepodporuje tisk z mobilních zařízení
- nepodporuje Duplex
- nepodporuje ADF
- neobsahuje displej
 

Náplně do tiskárny

Epson EcoTank L3111 používá k tisku 4 samostatné barevné inkousty, které se doplňují do tankového zásobníku z lahviček. Zásobník ma 4 oddělené nádržky pro každou z barev. Barevné inkousty purpurový, azurový a žlutý s označením Epson EcoTank 103 (magenta, cyan, yellow) a černý pigmentový inkoust s označením Epson 103 (black) mají objem 65 ml. Vytíženost náplní na základě metodiky v normě ISO/ IEC 24712 je přibližně 4 500 stran černý inkoust a 7 500 stran barevný inkoust při 5 % pokrytí.


Zhodnocení

Pokud hledáte mimořádně hospodárnou multifunkci do domácnosti a obejdete se bez bezdrátové konektivity je model Epson EcoTank L3111 dobrá volba. V jednom zařízení v kompaktní velikosti s moderním designem získáte 3 plnohodnotné funkce. Ovládání je jednoduché a doplňování inkoustu pohodlné a bezeztrátové. Hlavní výhodou této tiskárny jsou nízké náklady na tisk a cena náhradních náplní. Samotné balení obsahuje sadu inkoustů, které vám při běžném uživatelském používání vydrží odhadem 3 roky. Co je ekvivalent přibližně s 82 inkoustovými kazetami. Ani kvalita tisku není to, co by vás mělo odradit. Za nedostatek považujeme již zmíněnou slabou konektivitu, absenci tisku z mobilních zařízení, menší kapacitu vstupního zásobníku a horší podání detailů při barevné fotografii. V poměru výkon, kvalita tisku a cena je Epson EcoTank L3111 dobrá volba do domácnosti v dostupné ceně za model s tankovým systémem.