Kancelář a škola

Creality Ender 3 Pro

Cenově dostupná 3D tiskárna do domácnosti

Přestože je v obchodech dobrý výběr 3D tiskáren, vybrat zařízení pro domácí používání chce trochu více hledání. Domácí uživatel se většinou orientuje dobrým poměrem ceny a výkonu. Hlavně cena dokáže v takovém případě dost ovlivnit nákup. My jsme vybírali 3D tiskárnu, která je za dostupnou cenu. Navíc nabízí dobrý výkon a má kompaktní velikost. Protože nebudeme na 3D tiskárně pracovat profesionálně, ale spíše ji budeme využívat na kusový tisk nějakých náhradních dílů a malé prezenty, jdeme do té cenově nejdostupnější 3D tiskárny (přibližně 7 000 CZK). V nabídce prodejců nás zaujal uživateli velmi dobře hodnocený model Creality Ender 3 Pro. Jde o vylepšenou verzi modelu Creality Ender 3 (verze 1). Nový model prošel pár designovými změnami, má širší pojezdy, kvalitnější zdroj a navíc dostal odnímatelnou magnetickou podložku.
 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: 3D tisk, (FMD - Fused Deposition Modeling)
Použití firma/ domácnost: domácnost, malá firma
Rozhraní tiskárny: USB
Čtečka paměťových karet: ano


Rozměry a hmotnost

Šířka: 440 mm

Hloubka: 465 mm

Výška: 410 mm

Hmotnost: 6,9 kg


Otevřený design

V nabídce prodejců najdete nejčastěji dva typy 3D tiskáren. S designem otevřeného prostoru a s uzavřeným (box) prostorem. Model Creality Ender 3 Pro má otevřený prostor s jednoduchou konstrukcí. Modelovací prostor má rozměry 220 x 220 x 250 mm. Ve spodní části vlevo se nachází menší panel, kde najdete USB konektor a slot pro SD kartu. Vpravo dole je panel s informačním segmentovým displejem a ovládací otočné tlačítko. Odnímatelná ohebná podložka s vyhříváním C-MAG usnadňuje vyjímání hotového 3D modelu. Pevná konstrukce a robustní hliníkový extruder přispívají k vyšší stabilitě a přesnosti tisku. Tiskárna má kvalitní zpracování a během tisku je stabilní.

zdroj: creality3dofficial.com

Spolehlivý výkon

Ve srovnání s jinými 3D tiskárnami v podobné cenové relaci nabízí tento model Creality Ender 3 Pro vysokou přesnost polohování, plynulost pohybu a rychlý tisk a to díky přesnému válečku v kombinaci s hliníkovým V-slotová ložiskem. Spolehlivou stabilitu tiskárny během tisku zajišťuje pevný robustní rám konstrukce. Plusem je velmi rychlé nahřívání desky extrudéru, které trvá maximálně 5 minut na nahřátí 100 °C. Nechybí ani bezpečnostní prvky, za kterými se ukrývá chráněný zdroj, jakož i přepěťová ochrana proti výpadku proudu. Pokud by se tak stalo, že náhle vypadne proud dokáže tiskárna pomocí funkce Resume pokračovat v tisku z poslední polohy extrudéru. Dobře je řešeno i umístění ventilátoru do spodní části. Možná trochu zamrzí, že nejde o trochu účinnější ventilátor.

          

zdroj foto: creality3dofficial.com

Rychlost a kvalita 3D tisku

3D tiskárna Creality ENDER-3-PRO má velmi dobru podporu na širokou škálu materiálů, jako jsou: PLA, ABS, NYLON, PETG, WOOD, PVA, HIPS, včetně flexibilních materiálů. Vděčí tomu především patentované struktuře vyměnitelné trysky MK10 o průměru 0,4 mm. Tiskárna kooperuje s materiály o průměru 1,75 mm. Rychlost tisku je 180 mm/ s. Zařízení může být nepřetržitě v chodu až 200 hodin. Co se týče kvality výtisků, tisk je na velmi dobře úrovni a výborně zvládá i menší detaily.

 

Plusy tiskárny

- robustní hliníkový extruder pro vyšší stabilitu tiskového povrchu
- minimalizováno riziko ucpání vlákna a nerovnoměrného vytlačování
- odnímatelná ohebná magnetická tisková podložka C-MAG
- spolehlivé ložiska snižují tření a hladinu hluku
- pevná konstrukce a příjemný design
- FDM technologie tisku
- vše potřebné ve standardním balení
- jednoduché ovládání prostřednictvím dotykového displeje
- tisk z PC a SD karty
- velmi dobrá podpora mezi uživateli na fórech
- dobrý poměr cena, výkon a kvalita tisku


Mínusy tiskárny

- vyšší provozní hlučnost
- absence automatické kalibrace (potřebná manuální kalibrace)
- dodávaná tisková deska pouze pro PLA


Závěr

Na první pohled strohá 3D tiskárna Creality Ender 3 Pro se dodává jako skládačka s návodem na stavbu spolu s 8 GB mikroSD kartou. Složení tiskárny je poměrně jednoduché, které zvládne s trochou šikovnosti i méně zkušený uživatel. Pro lepší pochopení je k dispozici návod na YouTube. Balení obsahuje zkušební filament PLA bílé barvy a vystačí na několik vytištěných upgradů nebo jiných věcí. Na Ender 3 Pro existuje řada upgradů - doplňků pro vylepšení tiskárny. Tiskárna se dodává s aktuálním Firmware přímo od Creality. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Tisk z přiložené mikroSD proběhl na první pokus po nastavení BED level podložky OK. Magnetická podložka si zaslouží pochvalu. Velmi snadno se čistí a vytištěné modely z ní jdou snadno dolů. Na internetu je velmi dobrá podpora komunity a rady zkušenějších uživatelů, z čehož je možné čerpat při řešení problémů, ale i odladění a vylepšování různými fičúrami. Tato 3D tiskárna je vhodná pro začátečníky, který dostanou produkt ve výborném poměru dostupné ceny, výkonu a kvality tisku.