Kancelář

Canon imagePROGRAF PRO-300

Fotografická tiskárna Canon s 10-ti inkousty

Profesionálních tiskáren pro fotografy a grafické studia na trhu mnoho není. Proto nás potěšilo uvedení novinky společnosti Canon, model imagePROGRAF PRO-300. Fototiskárna s podporou formátu A3+ dostala do vínku výborný výkon a množství vylepšení, než předcházející tiskárna řady imagePROGRAF. Má kompaktnější rozměry se zmenšením 15% oproti staršímu modelu. Cena nebude pro běžného uživatele, který si potřebuje vytisknout rodinné fotografie. Canon imagePROGRAF PRO-300 by mohl zaujmout profesionální fotografy, grafiky a menší firmy, které dosud využívaly pro tisk ve vysoké kvalitě nebo velkoformátový tisk externí firmy.
 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: inkoustová barevná
Použití firma/ domácnost: malá, středně velká firma, profesionální fotograf
Rozhraní tiskárny: USB/ LAN/ Wi-Fi
Mobilní konektivita: AirPrint/ Google Cloud Print/ PIXMA Cloud Print/ Mopro
Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk
Maximální formát tisku: A3+
Automatický oboustranný tisk: ne
Displej: ano


Rozměry a hmotnost

Šířka: 639 mm
Hloubka: 379 mm
Výška: 200 mm
Hmotnost: 14,4 kg

Stále kompaktnější design pro sérii PRO

Nový model designem připomíná starší fototiskárnu Canon imagePROGRAF PRO 1000. Navzdory sjednocenému vzhledu se novinka již na první pohled liší velikostí, která je o 15% menší. Viditelné je to už při balení. Krabice je oproti staršímu modelu o hodně menší. V portfoliu společnosti Canon se aktuálně nacházejí fotografické tiskárny Canon PIXMA PRO a Canon imagePROGRAF PRO. Kromě imagePROGRAF PRO-300 se objevil i nový model PIXMA PRO-200, který společnost představila v Austrálii. Má stejný design, jako modelová řada imagePROGRAF PRO, ale ještě menší rozměry a pro tisk používá 8 samostatných inkoustů. Nás však zajímá aktuální model Canon imagePROGRAF PRO-300, který se prodává v černé barevné verzi. Vyhotovený je z kvalitních pevných plastů. Má výbornou ergonomii, díky jemnému zaoblení hran a zkosení přední strany v horní části. Tá je mírně texturovaná. Po jejím otevření se dostanete k hlavnímu podavači papíru a před ním k inkoustových kazetám. Další volitelný podavač je ze zadní strany. Na přední straně se zkosením se nachází vpravo grafický barevný 7,5 cm displej a ovládací tlačítka. Po otevření předního krytu získáte podpůrnou lištu pro výstup tisku a nad ní slot pro adaptér pro tisk na CD/ DVD média, který může posloužit i pro tisk nálepek na nehty. Vpravo na čelní straně jsou ještě dvě tlačítka pro zapnutí a stop. Fototiskárna je kvalitně továrně zpracována a má příjemný design v kompaktním těle.

 

zdroj foto: canon.com

 

Funkce pro profesionály

Nový model přinesl hned několik vylepšení oproti staršímu modelu. Podporuje bezokrajový tisk i pro formát A3+. Dokáže tisknout i panoramatické fotografie na rolovaný papír. Pro zajištění konzistence inkoustu obsahuje funkci automatického protřepání a detekci natočení vloženého papíru. Konektivita je zastoupena standardním propojením USB kabelem k PC, připojením do LAN sítě a možností bezdrátového připojení pomocí Wi-Fi. Nechybí ani podpora tisku z mobilních zařízení a z cloudových úložišť (Google Cloud, Pixma Cloud, AirPrint, Mopro). Jelikož jde o fotografickou tiskárnu, nesmíme zapomenout ani na podporu Wi-Fi PictBridge a přímý tisk z fotoaparátu. K zařízení nabízí výrobce kvalitní software Canon Professional Print & Layout, který může pracovat sám o sobě nebo jako plugin pro Canon DPP, Adobe Photoshop nebo Lightroom. Fototiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 podporuje navíc tisk na texturovaný fotopapír Premium Fine Art Rough. Zařízení navíc dostalo nový matný černý inkoust nabízející větší hustotu černé, hladké přechody a detaily v tmavších oblastech. Ovládání je díky grafickému displeji a čtyřsměrnému tlačítku s potvrzováním pohodlné a k celkovému komfortu přispívá i podpora menu v 33 jazycích, včetně českého a slovenského.

 

Rychlost a kvalita tisku

Tiskárna tiskne v barevném režimu s rozlišením 4 800 x 2 400 Dpi. Údaj o rychlosti se odvíjí od počtu tisku na výstupu za čas k tomu potřebný, kde je třeba brát v úvahu, že: rychlost tisku fotografií je založena na výchozím nastavení pomocí normy ISO/ JIS-SCID N2 na lesklém fotografickém papíru Plus II a v úvahu nebere čas zpracování dat v hostitelském počítači. Rychlost tisku se může lišit v závislosti na konfiguraci systému, rozhraní, softwaru, složitosti dokumentu, režimu tisku, pokrytí strany a typu použitého papíru. Každopádně můžeme očekávat, že tisk barevných a černobílých fotografií ve formátu A3+ bude trvat přibližně 4 minuty 15 sekund (dle údajú výrobca). O kvalitě tisku se nemusíme bavit. Ta je na vysoké profesionální úrovni.

 

Plusy tiskárny

- vysoká kvalita tisku
- bezokrajový tisk
- formát A3 +
- rozlišení tisku
- podpora tisku na texturovaný papír
- speciální černý matný inkoust pro lepší přechody
- stylový design a kompaktní rozměry
- softwarová výbava (Canon Professional Print & Layout)
- ovladatelnost pomocí 3" grafického displeje
- kvalitní tovární zpracování
- dobrá konektivita
- inovace (detekce natočení papíru, automatické protřepání inkoustu pro konzistenci)
- možnost tisku panoramatických fotografií na rolovaný papír


Mínusy tiskárny

- pro někoho vyšší cena
- absence hostitelský port USB

 

Náplně do tiskárny

Fototiskárna tiskne pomocí 9 barevných samostatných inkoustů spolu s průhledným optimalizérem. K vysoké kvalitě na výstupu značně přispívá typ trvalých pigmentových inkoustů Lucia PRO Ink. Do zásobníku inkoustů vejde 10 kazet systém (Y/ M/ C/ R/ PC/ PM/ Gy/ PBK/ MBK) + CO. Plusem je speciální matný černý inkoust, který přispívá k větší hustotě černé, hladším přechodem a vykreslení detailů v tmavších oblastech. Černý matný inkoust doplňuje fotografická černá náplň.

 


 

Co se týče vytíženosti z údajů výrobce můžeme předpokládat, že odhadovaná vytíženost pro podporovaný formát A3 + je:

Počet fotografií ve formátu A3 + 8
Matná černá (MBK): 270 fotografií
Fotografická černá (PBK): 33 fotografií
Šedá (GY): 44 fotografií
Azurová (CY): 82 fotografií
Fotografická azurová (PC): 116 fotografií
Purpurová (M): 87 fotografií
Fotografická purpurová (PM): 73 fotografií
Žlutá (Y): 87 fotografií
Červená (R): 129 fotografií
Optimalizátor barevnosti (CO): 97 fotografií


Pro standardní fotografický formát 10 x 15 cm je:

Počet fotografií formátu 10 x 15 cm 7
Matná černá (MBK): 1 750 fotografií
Fotografická černá (PBK): 303 fotografií
Šedá (GY): 236 fotografií
Azurová (CY): 735 fotografií
Fotografická azurová (PC): 625 fotografií
Purpurová (M): 785 fotografií
Fotografická purpurová (PM): 530 fotografií
Žlutá (Y): 530 fotografií
Červená (R): 920 fotografií
Optimalizátor barevnosti (CO): 272 fotografií

Zhodnocení

Fotografická tiskárna Canon imagePROGRAF PRO-300 je novinka, která přináší několik inovací pro profesionální tisk fotografií. Díky kompaktnějším rozměrům a ceně je dostupná i pro náročné domácí uživatele, který se věnují fotografii. Velkým přínosem může být i pro malou firmu, která potřebuje vysoce kvalitní tisk. Najvětší skupinou uživatelů budou profesionální fotografové, kteří potřebují spolehlivé zařízení s vysokou úrovní kvality na výstupu.