Kancelář a škola

Canon i-SENSYS MF3010

Ne vždy je množství funkcí a nejnovější vychytávky v rámci tisku to, co uživatel potřebuje a reálné využije. Proto je mezi klasickými multifunkcemi do domácností a výkonnými podnikovými tiskárnami ještě množství modelů, které vykonávají ty základní funkce ve velmi dobré kvalitě. Je to segment monochromatických tiskáren a multifunkcí, kde se klade vysoký důraz na kvalitní, rychlý tisk, nízké náklady a hlavně jednoduchou obsluhu. Právě do této kategorie spadá monochromatická multifunkce Canon z modelové řady i-SENSYS, model MF3010. Jde o cenově dostupné zařízení do domácnosti, ale i do malé firmy, případně do kanceláře živnostníka. Co všechno tato multifunkce nabízí, jsme shrnuli do krátké recenze.
 
 
 
Stručná charakteristika
 
Technologie tisku: monochromatická laserová
Použití firma/ domácnost: domácnost, menší firma, živnostník
Rozhraní tiskárny: USB
Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk/ kopírování/ skenování
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ne
Displej: ne (1 číselný LED)
 
Rozměry a hmotnost
 
Šířka: 372 mm
Hloubka: 276 mm
Výška: 254 mm
Hmotnost: 8,2 kg
 
 
 
Jednoduchý design
 
Hned po rozbalení nás překvapil jednoduchý design. Kompaktní velikost zařízení v strohém, trochu hranatější designu, než jsme u nových tiskáren zvyklý. Tuto multifunkci můžeme nazvat spíše klasickou, než moderní tiskárnou s nadčasovým designem. Přesto můžeme vyzvednout její plusy, rychlý přístup k ovládání a nic zbytečné, což by uživatele rozpiľovalo. Hrany jsou ostřejší a celé zařízení připomíná symetrickou kostku. Horní část patří krytu pod kterým se ukrývá plochý skener. Hned pod ním na čelní straně máme ovládací panel, který je v lesklém černém provedení. Zbytek zařízení je v černé matné barvě. Ten obsahuje šest ovládacích tlačítek a jeden LED řádek pro ikony. Po stranách panelu najdete logo výrobce Canon a označení modelu. Po otevření vrchní části jsme se dostali k prostoru pro jednu černou tonerovou kazetu. Výměna je jednoduchá. Na přední straně zařízení naleznete výstup papíru s vysouvací lištou a pod ním vstupní vysouvací zásobník pro papír. Na zadní straně je konektor pro zapojení do elektrické sítě a jediný konektor pro propojení tiskárny s počítačem pomocí USB kabelu. Po stranách jsou úchyty pro přenášení. Zpracování je na velmi dobré úrovni a plasty jsou dostatečně pevné. Během provozu se neprojevila zvýšená hlučnost nebo vrzání. Navzdory jednoduchému vzhledu je zařízení dostatečně stabilní a ovládání je pohodlné.
 
 
 

Funkce 3 v 1

 
Za jednoduchým stylem se ukrýva zařízení, z kterého můzete vytěžit 3 plnohodnotné funkce. Monochromatický laserový tisk ve vysoké kvalitě, kvalitní kopírování a skenování. Tiskárnu připojíte k pc klasickým USB kabelem, což je jediné řešení. Zařízení je určeno pro rychlý a nekomplikovaný tisk dokumentů. Jednoduché nastavení tiskových úkolů, pohodlné ovládání a možnost kopírování, skenování s jedním zařízením je výpočet všeho, co můžete od této multifunkce očekávat. Chybí automatický oboustranný tisk, ale pomocí vhodného ovladače můžete manuálně tisknout i oboustranně.
 

Rychlost a kvalita tisku

 
Začneme kvalitou tisku, ta je v rozlišení 1 200 x 600 Dpi a automatickým zdokonalením obrazu. Pro dosažení nejvyšší rychlosti tisku je možnost nastavení tisku v rozlišení 600 x 600 Dpi, což pro běžné dokumenty stačí. Čas prvního výtisku se pohybuje někde na hranici 7 až 8 sekund. Za minutu dokáže tiskárna vytisknout 18 stran černobílého tisku ve formátu A4. Stejně rychle se dostanete ke kopiím dokumentu a za minutu je můžete mít 18 ks. Plochý skener dokáže skenovat v optickém rozlišení 600 x 600 Dpi. Naskenované média se mohou ukládat do prohledávatelných PDF, hi-kompresních PDF, běžných PDF, JPEG, PNG, TIFF a BMP. Vstupní zásobník papíru má kapacitu 150 listů a na výstupu je to kapacita 100 listů papíru. Maximální formát papíru je A4. Zásobník podporuje média o gramáži 60 až 163 g/ m2. Model Canon i-SENSYS MF3010 je vhodný všude tam, kde si vystačíte s měsíčním objemem do 8 000 stran. Tisk běžných dokumentů zvládá multifunkce výborně, trochu horší je to s grafikou. Zařízení není vhodné pro tisk fotografií a detailních obrázků.
 
 
Plusy tiskárny
 
- kvalitní tovární zpracování
- jednoduché ovládání
- multifunkčnost 3 funkce v 1 zařízení (tisk, kopírování, skenování)
- rychlost a kvalita tisku
- barevné skenování
- nízké náklady na tisk
- podpora alternativních náplní
 
Mínusy tiskárny
 
- pouze čb tisk
- neobsahuje podporu Wi-Fi ani LAN připojení
- absence automatického oboustranného tisku
- vyšší hlučnost
 
 

Náplně do tiskárny

 
Multifunkce tlačí laserovou technologií v monochromatickém režimu a pro tisk používá jednu kazetu s černou barvou s označením Toner Canon 725 (CRG725). Standardně má kapacitu 1 600 stran při 5 % pokrytí. Výhodou je, že multifunkce podporuje i alternativní náplně, které jsou s tím to modelem kompatibilní. Náklady na běžnou tisk dokumentů, si umíte tímto způsobem značně snížit.
 

Zhodnocení

 
Od této multifunkce netřeba nic speciálního očekávat. Žádné funkce navíc, ani rozšířená konektivita a moderní smart vychytávky. Jde o jednoduché univerzální řešení pro tisk, kopírování a skenování v kompaktním zařízení. Prioritou je rychlý, kvalitní monochromatický tisk, bez zbytečných prostojů a zdlouhavého nastavování, to vše s komfortním jednoduchým ovládáním ve stylu: stiskni a tiskni. Výhodou jsou nízké náklady na tisk a provoz. Tuto multifunkci můžeme doporučit, jako spolehlivý produkt za rozumnou cenu s nízkými náklady pro tisk do malé kanceláře nebo domácnosti. Je to dobrá volba i pro uživatele, kteří nepotřebují bezdrátové připojení, barevný tisk a prioritou je pro ně rychlost a pohodlné ovládání.