Kancelář

Brother PJ-763MFi

Mobilní tiskárna pro tisk ve vysokém rozlišení

V nabídce výrobce Brother jsme objevili velmi zajímavou přenosnou tiskárnu, která tiskne pomocí termální technologie, bez potřeby používání inkoustových kazet. Je to ideální volba pro obchodní cestující, živnostníky a malé firmy, které potřebují tisknout i během pracovních cest, mimo kancelář. Využití pro tiskárnu by našli uživatelé pracující v terénu, jako jsou sociální pracovníci, policisté a záchranáři. Model Brother PJ-763MFi, není první model přenosné tiskárny Brother. V portfoliu společnosti se nachází několik přenosných tiskáren série PocketJet 7, které nahradily 6-tou sérii. Aktuálně jsou v nabídce modely: Brother PJ-763MFi a PJ-763, Brother PJ-762, Brother PJ-723, Brother PJ-722, Brother PJ-773. Designově jsou identické, liší se pouze některými specifikacemi.

 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: monochromatický termotisk
Použití firma/ domácnost: malá firma, živnostník, obchodní cestující
Rozhraní tiskárny: USB/ Bluetooth
Mobilní konektivita: iPrint & Scan: (Android, iOS "MFI"), P-touch Editor, P-touch Transfer Manager, Citrix Xen App/ Xen Desktop/ Citrix
Funkce tiskárna / multifunkce: multifunkce - tisk
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ne
Displej: ne

Rozměry a hmotnost

Šířka: 255 mm
Hloubka: 55 mm
Výška: 30 mm
Hmotnost: 0, 480 kg (0,570 kg s baterií)


Ultra-kompaktní design

Lehké, ani ne 500 gramové zařízení (hmotnost bez baterie) má jednoduchý štíhlý design. Navzdory malé kompaktní velikosti obsahuje tiskárna vstupní a výstupní slot pro papír formátu A4, tlačítka pro zapnutí/ vypnutí, stop, připojení BT a 4 stavové LED diody. Na boční straně vlevo se nachází USB konektor a konektor pro síťový adaptér. Součástí je odnímatelná Li-ion baterie, která se nachází podél tiskárny. Celkově můžeme hodnotit zařízení velmi kladně. Jednoduchý design, skvělá hmotnost a malé rozměry jsou plusy pro takový typ přenosné tiskárny.

 

Funkce na cesty

V první řadě musíme vyzvednout spolehlivou konektivitu, která je zastoupena dvěma způsoby připojení. Tiskárna Brother PJ-763MFi můžete samozřejmě připojit k PC nebo notebooku pomocí USB kabelu. Pokud potřebujete tisknout v terénu z mobilního zařízení, pro tento účel je tiskárna vybavena bezdrátovým rozhraním Bluetooth. Kromě zapojení tiskárny do elektrické sítě pomocí síťového adaptéru, můžete zařízení používat bezdrátově a to z energie zapojené baterie. Model Brother PJ-763 MFI tlačí v monochromatickém režimu. Zkratka MFi, která je uvedena u tohoto modelu je certifikací v rámci licenčního programu Made for iPhone/ iPad/ iPod pro Apple vývojáře hardwarových a softwarových produktů, které pracují se systémem iOS. Mínusem je že tento model neobsahuje adaptér Wi-Fi a nemůžete využívat připojení Apple AirPrint, Google Cloud Print, Mopro, ani jiný protokol nebo cloudovou službu, která vyžaduje Wi-Fi. Naštěstí má výrobce v nabídce i model, který obsahuje místo Bluetooth právě Wi-Fi rozhraní.

Rychlost a kvalita tisku

Kvalita tisku je na velmi dobré úrovni a černobílý tisk je dostatečně ostrý. To se týká nejběžnějšího typu dokumentů, který je při přenosných tiskárnách na cestách využíván. Tisk s grafikou, by mohl dopadnout o poznání hůře. Zařízení tiskne v rozlišení 300 x 300 Dpi a za minutu vytiskne 8 stran ve formátu A4 (podle údajů výrobce). Nejde sice o vysokou rychlost, ale tento model, ani není určen pro velký objem tisku s nároky na vysokou efektivitu.

 

Plusy tiskárny

- malé rozměry a nízká hmotnost
- tisk do formátu A4
- výdrž baterie
- bez používání inkoustových kazet
- dobrá kvalita tisku
- bohaté příslušenství
- konektivita


Mínusy tiskárny

- cena zařízení
- rychlost tisku
- pouze monochromatický tisk
- cena termo-papíru a náklady na tisk
- pozor na různé verze balení (bez baterie a síťového adaptéru)

Bez náplní s termo-papírem

Jak jsme již uvedli přenosná tiskárna Brother PJ-763MFi tlačí termální technologií, bez použití inkoustových kazet. Pro tisk využívá speciální termo-papír. Pokud máte papír nehrozí, že vám dojde nebo uschne inkoust. Zařízení podporuje 3 typy termo papíru: samostatné listy, skládaný papír a perforované kotouče, které jsou k dispozici ve formátech letter legal, A4 palce a vlastní velikosti přímo od společnosti Brother. Pro vstup papíru není klasický vstupní zásobník, ale jednoduchý slot, takže jednotlivé listy musí vkládat ručně po jednom. Skládaný papír se skládá z několika perforovaných listů, které jsou naskládány tak, aby se při vtaženi do tiskárny snadno odlepily. Kotoučový (rolovaný) papír potřebuje příslušenství (adaptér, držák kotoučů), který se připojuje za tiskárnu a dávkuje papír, podobným principem, jako kuchyňský zásobník na papírové utěrky. Co se týče nákladů na tisk, ty nejsou nejoptimálnější, právě díky vysoké ceně kusového termo-papíru. Trochu lepší je to s rolovaným papírem.

Zhodnocení

Přenosná kompaktní tiskárna Brother PJ-763MFi má několik plusů, ale i minusů. Pro koupi určitě záleží velikost, která je skvělá. Šířka zařízení má jen o několik cm více, než šířka samotného listu papíru A4. Dále zde máme nízkou hmotnost. Ovládání je jednoduché a připojení přes Bluetooth spolehlivé. Vše, co k tomu potřebujete je aplikace Brother iPrint & Scan, která je dostupná pro iOS i pro Android zařízení. Výdrž Li-ion baterie můžeme přirovnat k těm lepším. Na jedno nabití dokážete vytisknout přibližně 600 stran. Baterie se nabíjí cca 3 hodiny. Velkým plusem je dostupnost bohatého příslušenství k tiskárně. Zakoupit si můžete ochranné přenosné pouzdro, adaptér do auta, vodicí lištu na papír, držák na roli papíru, síťový adaptér, baterii, ale i jednotlivý termo-papír a rolovaný termo-papír. Právě příslušenství je menším kamenem úrazem. Sice je na jedné straně bohaté a dostupné, ale na druhé straně je třeba si dávat pozor na verzi konkrétního balení tiskárny. Ta se prodává jako samostatná tiskárna, bez síťového adaptéru a baterie, a také ve verzi s tímto příslušenstvím. Balení Brother PJ-763MFi - WK obsahuje baterii. Před nákupem si proto dobře ověřte u prodejce, co obsahuje balení.