Kancelář a škola

Brother MFC-J1010DW

Brother MFC-J1010DW je cenově dostupná inkoustová tiskárna typu vše v jednom určená převážně pro domácí použití. Má několik možností konektivity. Kromě klasického připojení USB kabelem obsahuje také bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi. Nechybí podpora Apple AirPrint a Mopria Print Service. Používá inkoustové kazety s barevným dye inkoustem a černým pigmentovým inkoustem. Skener má automatický podavač dokumentů pro skenování dlouhých vícestránkových dokumentů, bez podpory oboustranného skenování.

 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: inkoustová barevná

Použití firma/ domácnost : domácnost, Home Office, malá pracovní skupina

Rozhraní tiskárny: USB/ Wi-Fi

Mobilní konektivita: AirPrint/ Google Cloud Print/ Mopria/ Wi-Fi Direct

Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk/ kopírování/ skenování/ fax

Maximální formát tisku: A4

Automatický oboustranný tisk: ano

Displej: ano

 

Rozměry a hmotnost

Šířka: 400 mm

Hloubka: 343 mm

Výška: 172 mm

Hmotnost: 7,4 kg

Design

Tovární zpracování tiskárny Brother MFC-J1010DW je skvělé. Přestože je tiskárna celá z plastu, působí robustně a má pevnou konstrukci. Hrany zařízení jsou mírně zaoblené. Design má určité nevýhody, protože k zaseknutému papíru se dostanete pouze přes zadní panel a napájecí kabel není odnímatelný, což znemožňuje jeho výměnu, pokud se poškodí. Port USB se nachází uvnitř tiskárny, což znamená, že délka kabelu je na vnější straně o něco kratší. Nakonec nemůžete oddělit vstupní a výstupní zásobník, protože jsou z jednoho kusu.

Tato tiskárna vyžaduje přiměřenou údržbu. Stejně jako většina inkoustových tiskáren se mohou tiskové hlavy ucpat, pokud tiskárnu delší dobu nepoužíváte. Existují však vestavěné funkce, které pomáhají vyřešit problém, jako je čištění a zarovnání tiskové hlavy. Inkoustové kazety ve standardní verzi nemají extra vysokou vytíženost, takže je budete muset pravidelně vyměňovat. Tiskárna nemusí být pro výměnu kazet zapnutá. Vstupní zásobník pojme 150 listů papíru, což není až tak mnoho, ale pro domácí použití postačí.

Displej s úhlopříčkou 1,8 palce je dostačující. Obrazovka je sice menší, ale to nemá vliv na jednoduchost používání. Spolu s množstvím tlačítek na ovládacím panelu dokážete velmi pohodlně ovládat tiskové úlohy zařízení. Displej má dobré vertikální pozorovací úhly, což znamená, že na obrazovku dobře vidíte mírně shora nebo zdola, ale ze stran je to poněkud horší. Pro srovnání, model Brother MFC-J1170DW má jiný přední panel s větší 2,7palcovou dotykovou obrazovkou a menším počtem fyzických tlačítek.

 

 

Funkce All-In-One

Brother MFC-J1010DW je univerzální tiskárna vhodná pro domácí použití. Kromě funkce tisku nabízí také kopírování, skenování a fax. Má několik možností připojení, díky čemuž je snadno dostupná pro každého v domácnosti. Tiskne rychle, vytváří vysoce kvalitní černobílé a barevné dokumenty a její náklady na tisk jsou relativně nízké kvůli levné ceně inkoustových kazet. Jeho přesnost barev je v pořádku pro tisk fotografií, ale zápasí s jasnými, sytými barvami a tmavšími odstíny, jako je zelená a žlutá. Obsahuje skener s vysokým rozlišením, který se dobře hodí pro digitalizaci fotografií, a díky automatickému podavači dokumentů můžete rychle zpracovat vícestránkové dokumenty.

 

 

Tato tiskárna má slušné funkce skeneru. Víko má pěnovou podložku, která pomáhá vyhladit nerovné listy, a jeho panty se mohou mírně prodloužit, aby se do nich vešly hrubší předměty, jako jsou učebnice. Nepodporuje oboustranné skenování, i když má podavač, takže při skenování oboustranných listů budete muset překlápět strany manuálně. Chcete-li použít optické rozpoznávání znaků (funkce, která vám umožňuje vytvářet prohledávatelné PDF), můžete buď vybrat „OCR“ jako cíl souboru z nabídky tiskárny, nebo uložit soubor jako PDF a povolit možnost „PDF s možností vyhledávání“ v aplikaci Brother iPrint&Scan.

Aplikace Brother Mobile Connect je vynikající. Umožňuje vám tisknout, skenovat a kopírovat přímo z vašeho chytrého telefonu. Můžete jej použít také k provádění úkolů údržby, jako je čištění tiskové hlavy, správa odběru inkoustu, objednávání spotřebního materiálu a přístup na stránku podpory tiskárny.

Rychlost a kvalita tisku

Kvalita tisku černobílých dokumentů je vynikající. Text vypadá ostře a malé detaily jsou zřetelně viditelné. Při tisku v režimu standardní kvality se mohou vyskytnout svislé čáry, ale při tisku v režimu vysoké kvality se nevyskytují. Náklady na tisk při černobílém tisku jsou nízké, ale barevný tisk může být dražší, pokud tisknete hodně. Tato tiskárna je oprávněna ke službě odběru inkoustu Brother, Brother Refresh, která vám může pomoci ušetřit peníze.

Kvalita tisku barevných dokumentů je dobrá. Text vypadá ostře a jsou viditelné všechny jemné prvky. Jedinou výtkou je, že barvy vypadají mírně vybledlé. Tato tiskárna má průměrný barevný rozsah.

Přesnost barev je v pořádku. Bojuje hlavně s modrými a tmavšími tóny pleti. Přesnost barev je dostatečná k tomu, aby obrázky nevypadaly nepřirozeně, ale pořád to není ideální pro profesionální fotografii.

Má problém reprodukovat světlé, syté barvy a tmavší odstíny modré a zelené. Je tam nějaké pruhování, ale není tam mnoho zrna. Vzor tisku je viditelný jen zblízka; to není problém při prohlížení fotografie z běžné pozorovací vzdálenosti.

Kvalita skenování je vynikající. Text vypadá svěže a jemné detaily jsou jasně viditelné. Skener zvyšuje kontrast a sytost barev, což u dokumentů není problém, ale nemusí to být ideální, pokud při Brother digitalizaci fotografií očekáváte dokonalou přesnost.

MFC-J1010DW je vynikající multifunkce při reprodukci malých detailů. Jemné prvky vypadají jasně a jasně; polotóny (tečky) jen zhoršují viditelnost vzdálených předmětů.

Modelu Brother J1010DW netrvá dlouho, než se inicializuje a vytiskne první stránku. Tiskne inkoustovou technologií v rozlišení tisku 1 200 x 6 000 Dpi. Při černobílém tisku je slušně rychlý na delší dokumenty, ale při barevném je pomalý. Za minutu vytiskne 17 stran v monochromatickém režimu nebo 9,5 stran v barevně. Vstupní kapacita papíru je 150 listů a výstupní 50 listů papíru.

 

Plusy tiskárny

- bohatá konektivita USB, Wi-Fi

- kvalita jemných detailů na fotografiích

- kvalitní tovární zpracování

- ergonomický design

- nízké náklady na tisk při černobílém tisku

- univerzální funkce vše v jednom zařízení

- podpora ADF

- podpora duplex

 

Minusy tiskárny

- nízká výtěžnost černé a barevné kazety (standardní verze)

- chybí podpora oboustranného skenování

- dražší barevný tisk při velkém objemu tisku 

Náplně do tiskárny 

Tato tiskárna používá barevné dye inkousty a černý pigmentový inkoust. Bohužel tyto kazety ve standardní velikosti nevydrží příliš dlouho, což znamená, že je budete muset často vyměňovat. Výhodou je, že můžete používat velkokapacitní náplně s označením LC451XL, jejichž vytíženost je 500 stran. Tiskárna přestane tisknout, jakmile zjistí, že není dostatek inkoustu na vytvoření kvalitního tisku, což však také znamená, že budete likvidovat kazety, ve kterých je ještě nějaké množství inkoustu.

Zhodnocení

Pokud hledáte kvalitní multifunkci pro univerzální použití v jednom kompaktním zařízení do domácnosti, tak je Brother MFC-J1010dw dobrá volba. Poskytne vám všechny funkce pro tiskové úlohy, bohatou konektivitu a výstupní tisk ve výborné kvalitě. Pokud zvolíte velkokapacitní náplně do tiskárny, tak ušetříte čas. U standardní velikosti náplní to bude častější výměna. Plusem tiskárny je automatický oboustranný tisk a automatický podavač dokumentů. Zařízení má dobrý poměr co se týče výkonu, kvality tisku a ceny.