Kancelář

Brother HL-1112E

Jednoúčelová tískárna kompaktní velikosti

Ne každý z nás potřebuje pro tisk multifunkční zařízení s množstvím funkcí a bohatou konektivitou. Stále je dost uživatelů, kteří využívají v podstatě jednu funkci a tou je tisk v monochromatickém režimu. Pro ně je důležité, co nejjednodušší ovládání a nízké náklady výtisku V nabídce prodejců najdeme hned několik slibných kandidátů pro tuto skupinu uživatelů. Plusem je, že ceny jednoúčelových monochromatických tiskáren jsou nízké, jako u inkoustových, tak i při laserových zařízeních. My jsme si vybrali cenově dostupnou tiskárnu s laserovou technologii od výrobce Brother, která tiskne v monochromatickém režimu na formát papíru A4. Dokáže model s cenovkou přibližně od 1 800 korun vyprodukovat kvalitní tisk?


Stručná charakteristika

Technologie tisku: laserový monochromatický
Použití firma/ domácnost: domácnost
Rozhraní tiskárny: USB 2.0
Funkce tiskárna/ multifunkce: multifunkce - tisk
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ne (možnost manuálně)
Displej: ne


Rozměry a hmotnost

Šířka: 340 mm
Hloubka: 238mm
Výška: 189 mm
Hmotnost: 4,5 kg

Design v minimalistickém stylu

Ačkoli design na první pohled nenadchne, má tiskárna jedno velké plus a tím jsou kompaktní rozměry. Díky tomu dokážete zařízení umístit kamkoliv. Stačí trochu místa na stole nebo polici. Model Brother HL-1112E je v černém barevném provedení s šedými akcenty. Hrany zařízení jsou jemné zaoblené. V horní části se nachází výstup tisku s vysouvací odpornou lištou. Po otevření vrchní části uvidíte tiskový mechanismus a tonerovou kazetu. Přední část obsahuje na pravé straně tlačítko zapnutí a stavové diody. Na čelní straně je otevírací kryt, za kterým se ukrývá vstupní zásobník papíru. Kryt zároveň slouží i jako podpora pro archy papír. Bohužel ho nemůžete zavřít, ani jinak zasunout pokud jsou v zásobníku papíry.

 

Funkce pouze základ

Výpočet funkcí opravdu není velký. Tato jednoúčelová tiskárna zvládne to základní, co se od ní očekává a to černobílý tisk na formát A4. K připojení nabízí pouze jednu možnost a to pomocí UCB kabelu k PC. Zařízení neobsahuje displej a celé ovládání uživatel provádí pomocí PC. Tam si víte upravit dokument před tiskem, ale zase jde jen o základní úpravy.

Rychlost a kvalita tisku

Co se týče kvality tisku, tak pro běžné používání v domácnosti je dostačující. Jelikož jde o monochromatickou tiskárnu je primárně určena pro tisk textových dokumentů. Na fotografie a náročnější prezentace s obrázky se nehodí. Tiskárna Brother HL-1112E tiskne v rozlišení 600 x 600 Dpi. Za minutu vytiskne 20 stran v monochromatickém režimu. Tisk první strany trvá přibližně 8 až 9 sekund. Vstupní zásobník má kapacitu 150 listů a na výstupu je to 50 listů.


Plusy tiskárny

- dobré tovární zpracování
- kompaktní rozměry
- jednoduché ovládání
- kvalita tisku čb dokumentů
- nízké náklady na tisk (podpora alternativních náplní)
- nízká cena zařízení


Mínusy tiskárny

- pouze čb tisk
- konektivita (pouze usb)
- nepodporuje tisk z mobilních zařízení
- nemá duplex (manuálně s podporou ovladače)
- příliš jednoduchý vzhled
- balení neobsahuje usb kabel
- vyšší hlučnost

 

Náplně do tiskárny

Tiskárna používá pro tisk černou tonerovou kazetu s označením Brother TN-1030 a optický válec Brother DR-1030. Tonerová kazeta má vytíženost 1 000 stran A4 při 5% pokrytí. Plusem je, že tento model podporuje i používání alternativních náplní, čímž si můžete náklady na tisk jedné strany výrazně snížit. Kromě standardních alternativních náplní jsou v nabídce i prémiové značkové tonery, které jsou kvalitou srovnatelné s originály za výrazně nižší cenu.

 

Zhodnocení

Tiskárna Brother HL-1112E sice nepatří ke špičce mezi monochromatickými laserovými tiskárnami, ani k horkým novinkám. Cena za kterou se prodává, nutí uživatele přijmout pár kompromisů. V první řadě musíte oželet jakoukoliv konektivitu s přístupem do LAN nebo Wi-Fi sítě. Tím pádem nevyužijete ani tisk z mobilního zařízení a cloudových služeb. Někoho by mohl odradit nepříliš atraktivní design tiskárny a použité trochu měkčí plasty. Zpracování je však na dobré úrovni. Zařízení nepodporuje automatický oboustranný tisk a smířit se třeba s vyšší hlučností. Na druhé straně je připojení a ovládání velmi jednoduché a uživatel neztrácí čas dlouhým nastavováním. Kvalita tisku černobílých textových dokumentů je dobrá. Plusem je malá velikost a dostatečná rychlost tisku. Pro nenáročného uživatele do domácnosti je to dobré zařízení za dostupnou cenu a navíc s podporou alternativních náplní. Náklady na tisk si tak dokážete snížit na výbornou cenu za 1 stranu. Tento model je díky jednoduchosti vhodný i pro seniory, kteří potřebují jednoduché zařízení s rychlým ovládáním.