Tonery a náplně

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Typ tiskárny nebo kazety

Modelová řada tiskárny

Náplň modelové řady

Kancelář a škola
IT a Elektronika
Akce a slevy

Proč je ekologický inkoust důležitý, pokud jde o udržitelnost tisku

Za posledních 10 let se klade stále větší důraz na udržitelnost tisku. Stále větší množství kanceláří a jednotlivci začali s kontrolou spotřeby množství papíru. Recyklovaný papír, oboustranný tisk a minimalizace používání fyzických dokumentů se staly určitým standardem. V tomto směru už nejen malé kanceláře, ale také velké organizace rozumně využívají tisk na papír a přistupují tak šetrně k životnímu prostředí. Trochu více se opomíjí nebo často i při tisku chybí, což si zaslouží pozornost, je ekologický inkoust. 

Vliv inkoustu na životní prostředí je klíčovým aspektem udržitelnosti tisku. Standardní inkousty do tiskáren mají skryté environmentální náklady. Tyto inkousty často obsahují chemikálie, které se při tisku uvolňují do atmosféry. Výroba inkoustu do tiskárny spotřebovává značné zdroje a přispívá ke znečištění. Proto je správným krokem nejen diskuse, ale také systém, jak udržitelně využívat inkoust do tiskáren.

Jak ovlivňuje standardní inkoust na životní prostředí

Nejčastějším typem inkoustu, který se používá při tisku, je inkoust na bázi ropy. Vyrábí se kombinací ropných destilátů s jinými chemikáliemi pro vytvoření tekutého inkoustu. A stejně jako palivo do vozidel, i těžba ropy přispívá k vyčerpání přírodních zdrojů, jelikož se jedná o neobnovitelný zdroj. Tento proces vytváří velké množství emisí skleníkových plynů a chemikálie používané k jeho výrobě. Ty mohou být škodlivé pro lidi a životní prostředí. Další věcí je těžší recyklace. Každoročně se po celém světě použije přibližně 1,3 miliardy inkoustových kazet. Z tohoto objemu se pouze necelých 30 % recykluje.

 

zdroj foto: Canva

Proč je ekologický inkoust důležitý, pokud jde o udržitelnost tisku

Výroba inkoustů může spotřebovat zdroje a přispívá ke znečištění. Inkousty mohou obsahovat škodlivé chemikálie a těkavé organické sloučeniny (VOC) nebo nebezpečné látky znečišťující ovzduší (HAP), které se uvolňují v atmosféře. Používání ekologických inkoustů může výrazně snížit negativní důsledky tisku na životní prostředí.

Inkousty na sójové, rostlinné a vodní bázi jsou stále populárnější pro jejich nižší emise VOC a snížený dopad na životní prostředí. Tyto inkousty jsou biologicky odbouratelné a méně škodlivé pro lidské zdraví a životní prostředí.

Typy ekologických inkoustů šetrných k životnímu prostředí

Při výběru inkoustů, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, zvažte následující: 

Sójový inkoust

Vyrobeno z obnovitelných sójových bobů, tyto inkousty jsou vynikající alternativou k tradičním inkoustům na bázi ropy. Nabízejí zářivé barvy a jsou snadno recyklovatelné.

Inkoust na rostlinné bázi

Tyto inkousty pocházejí z rostlinných zdrojů, jako je lněné semínko nebo kukuřice, a jsou udržitelnou volbou. Mají nižší emise VOC a snáze se biologicky rozloží.

Inkoust na vodní bázi

Tyto inkousty obsahují méně rozpouštědel a považují se za jednu z nejekologičtějších možností. Mají minimální vliv na životní prostředí a lidské zdraví.

Recyklovaný inkoust

Některé společnosti nabízejí program recyklovaného inkoustu vyrobeného z regenerovaných nebo repasovaných inkoustových kazet. Tyto inkousty přispívají k oběhovému hospodářství tím, že snižují potřebu nových surovin.

Jak vybrat ekologický inkoust šetrný k životnímu prostředí

Při výběru ekologických inkoustů hledejte certifikace, které potvrzují jejich environmentální tvrzení. Například inkousty, které splňují kritéria Forest Stewardship Council (FSC) nebo Cradle to Cradle (C2C) Certified Product Standard, jsou obecně posuzovány za ekologičtější. Tyto certifikace zajišťují, že výroba a získávání inkoustu splňuje specifická kritéria udržitelnosti.

Při výběru inkoustu byste měli zvážit vaše požadavky na tisk. O jaký typ tisk půjde a pro jaké použití. Pro určitou aplikaci mohou být vhodnější různé ekologické inkousty.

Likvidace inkoustu a jeho recyklace zlepšují udržitelnost tisku

Správná likvidace inkoustových kazet do tiskáren je životně důležitá pro snížení poškozování životního prostředí. Mnoho inkoustových kazet končí na skládkách, čímž přispívá k elektronickému odpadu. Programy recyklace inkoustových kazet jsou široce dostupné a mnozí výrobci nabízejí možnosti vrácení použitých kazet. Recyklací nejen snížíte množství odpadu, ale také šetříte cenné zdroje.

Strategie snižování objemu tisku, které snižují dopad inkoustu na životní prostředí

Snížení objemu tisku je dalším účinným způsobem, jak minimalizovat vliv tisku na životní prostředí. Implementace řešení správy tisku, může organizacím pomoci sledovat a kontrolovat jejich tiskové návyky. To nejen šetří peníze, ale také snižuje spotřebu papíru a inkoustu. Snížení počtu nepotřebných výtisků a podpora oboustranného tisku jsou jednoduché, ale účinné strategie zodpovědného tisku. 

Kroky k udržitelnosti tisku

Provedení kroků směrem k udržitelnému tisku, od výběru ekologických inkoustů, recyklace a snížení tisku, pomůže snížit dopad na životní prostředí. Uvědomění si environmentálních důsledků standardních inkoustů a volba ekologických inkoustů je dobrým způsobem, jak se zavázat k ekologičtější budoucnosti. 

 

Zdroj: PaperCut-com