Jak tisknout ekologicky a co dělat se spotřebovanými tonery/ inkoustovými kazetami


22. Duben Den země

V roce 1970 tehdejší senátor Wisconsinu ve Spojených státech Gaylord Nelson inicioval, jako environmentální aktivista podnět na oslavu Dne Země. Ten připadl na datum 22. Duben. Šlo o reakci na bezohledné znečišťování a poškozování životního prostředí a jakési připomenutí si toho, co pro nás znamená zem a jaké nenahraditelné dary nám poskytuje. Ať už jde o čistotu ovzduší, vody nebo zachovávání různých druhů živočichů a rostlin, na konci je jako hlavní původce znečištění a ničení vždy jeden jmenovatel a tím je sám člověk. Jeho přístupem k samotnému životnímu prostředí a vytvářením velkého množství odpadu. Každoročně si tisíce lidí v různých městech naší planety tento ekologický svátek připomínají pochody a hlavně čištěním svého okolí od odpadu.

Každý výrobek má svou technologii jakou se vyrábí a už tam se setkáváme s prvním vykřičníkem pro ochranu životního prostředí. Velké společnosti dnes už mají ošetřené své výrobní procesy tak, aby snížily dopad na životní prostředí na minimum. Produkt se dostává k zákazníkovi a zde nastává další klíčový problém, jak nakládat s výrobkem, který nám dosloužil?

Zamyslet se nestačí, je třeba jednat

Dnes už skoro v každé domácnosti najdete tiskárnu a to přináší s sebou nejen komfort jednoduchého vytištění si dokumentů a fotografií, ale i otázku kam vyhodit spotřebováno prázdný toner nebo inkoustovou kazetu a jak tisknout ekologicky s co nejmenším dopadem na životní prostředí? Tiskárny a multifunkční zařízení, kopírky a skenery kromě značné spotřeby energie vyzařují i ​​teplo, které ovlivňuje klimatizaci. Pokud se naučíte efektivně využívat zařízení a tisknout úsporně můžete snížit spotřebu nejen energie, ale i papíru a v konečném důsledku tak budete šetrnější k životnímu prostředí.

Jak tisknout co nejvíce ekologicky?

Nejjednodušší řešením je promyslet si, co opravdu tlačit musíte, zda nestačí dokument v elektronické podobě a jak velký formát výtisku potřebujete? Co můžete udělat?

- využívat oboustranný tisk a šetřit tím papír
- tisknout dvě a více stran na formát A4
- používat recyklovatelný papír (výborný vzhled a kvalitu již dosahuje i papír, který obsahuje 80% recyklovatelných vláken)
- používat bezchlórový papír, který je šetrnější k životnímu prostředí
- třídit a recyklovat papír
- využívat i jiné formy zprostředkování informace, jako je tištěný dokument
- omezit velké nadpisy, které zabírají značnou část strany
- používat tonery a kazety, které mají nejlepší výdrž na jednu výměnu a vytisknou co nejvíce stran
- využívat ekonomický mód tisku pokud jím tiskárna disponuje

Kam vyhodit toner?

Ani použitý toner vám situaci neusnadní. Co s ním? Dá se tento druh odpadu separovat a recyklovat a jaké jsou podmínky ve vašem okolí na krok blíže k životnímu prostředí?

Druhá šance pro tonerové a inkoustové kazety

Při nákupu toneru se snažte o takový, který má co nejlepší výdrž a vytiskne co největší počet stran. Pokud jste alespoň trochu zdatný můžete přistoupit k naplnění prázdné tonerové kazety tonerovým prachem a při inkoustových kazetách inkoustem, který si naplníte pomocí Refill -kitu (setu nástrojů na naplnění prázdných kazet-cartridge). Výjimkou nejsou ani prodejci náplní do tiskáren, kteří takovou službu nabízejí. Kam však vyhodit toner, který nelze naplnit? Většina renomovaných společností, které vyrábějí tiskárny a náplně nabízejí v rámci ochrany životního prostředí program na sběr prázdných tonerových a inkoustových kazet. Na stránce výrobce najdete vždy informace, jak tento program funguje.

Výkup tonerů

Další z možností je výkup tonerů některou ze společností, které velmi dobře fungují i ​​na Slovensku. Výkup tonerů je zprostředkován poštou nebo ve výkupních pobočkách. Tyto společnosti se zabývají procesem recyklingu, kde využívají právě takto vykoupeny prázdné tonery a cartridge.

Slovo na závěr

Den země je důvod pro změnu a lepší přístup k životnímu prostředí, která by měla přetrvávat nejen 22. Dubna. Technologický vývoj nejde zastavit a čím dál tím více budeme používat různá zařízení nejen na tisk. Co se však dá zastavit je znečišťování a poškozování životního prostředí a začít můžete také svou tiskárnou a prázdnou tonerovou nebo inkoustovou kazetou.

"Země je to, co máme všichni společné." - Wendel l Berry -

Infolinka (PO-PI: 8:00-16:00)
Používáním stránek provozovatele TonerDepot.cz
souhlasíte s používáním cookies, pomocí kterých vylepšujeme naše služby.
Více informací.