Tonery a náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Modelová řada tiskárny

Modelová řada náplně

Modelová řada náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Modelová řada tiskárny

Modelová řada náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Modelová řada tiskárny

Modelová řada náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Modelová řada tiskárny

Modelová řada náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Modelová řada tiskárny

Modelová řada náplně

Typ tiskárny nebo náplně

Modelová řada tiskárny

Modelová řada náplně

Kancelář a škola

Inkless - technologie budoucnosti pro tiskárny

Umíte si představit tiskárnu, která nepotřebuje k tisku žádnou inkoustovou náplň a laserový toner? Žádné doplňování a výměna inkoustových kazet a toneru. Žádné prázdné použité cartridge a tonerové válce na skládkách. Že to není možné? Revoluční technologie tisku bez spotřebního materiálu už je na světě. Samozřejmě, že ve stádiu testování a na komerční použití si ještě nějaký čas počkáme, ale není to nemožné. Technologii, která dokáže tisknout (nebo spíše vypalovat tisk) infračerveným paprskem bez inkoustu a toneruvyvinuli inovátoři Arnaud Van Der Veen a Ven Chandrasekar z Holandské Technické Univerzity v Delftu.

Z laboratoře do firem a domácnosti, to ještě potrvá nějaký čas.

Testy tisku touto metodou byly dělány v laboratorních podmínkách na principu použití infračerveného paprsku, který procházel soupravou speciálních čoček a vypálil na papír černé uhlíkové tečky. V podstatě jde o určitý druh karbonizace. Dobře zvolenou intenzitou laserového paprsku a druhu papíru s vhodnou strukturou dosáhly v laboratořích výborné výsledky při kterých byly zachovány všechny parametry monochromatického, černobílého tisku. Další vývoj technologie Inkless má v rukou společnost Tocano, která věří v komerční využití této bezatramentovej tisku a v zájem předních výrobců tiskáren. Je to samozřejmě otázka několika let.

Budou výrobci tiskáren nadšení?

Vývoj pokračuje a společnost Tocano, která má technologii Inkless patentovanou věří, že výrobci tiskáren budou mít o technologii zájem. Pokud se však na to podíváme z hlediska zisku, který mají výrobci tiskáren z prodeje originálních inkoustových barev a laserových tonerů, jejich zájem nemusí být až tak velký. Na jedné straně by do svých modelů přinesly inovativní technologii (bez inkoustu), na druhé straně by ztratily zisk z prodeje spotřebního zboží k tiskárnám.

Vývoj nezastavíte

Před nějakým časem stejný zájem způsobila technologie SolidInk, tisk tuhým inkoustem. Tuto technologii odkoupila společnost Xerox od společnosti Tektronix. Jde o použití tuhých voskových kvádrů do tiskáren. Celý proces spočívá na bázi užívání voskových náplní, které klesají do tiskárny v podavači a ta nejspodnější část je zahřívána na pracovní teplotu zhruba 80 °C. Takto nahřátý vosk se stává tekutým a za pomoci několika hlav (většinou čtyř hlav), které vosk míchají se nanáší na hlavní válec. Ten vosk otáčí na papír působením přítlaku menšího válce. Od množství přenosů vosku z válce závisí konečná kvalita tisku. List papíru tištěný voskem je podobný laserového tisku. Xerox pro technologii tisku voskem vyrábí několik modelů tiskáren s označením ColorQube, které prezentuje jako vysoce výkonné a bezproblémové tiskárny. Za minutu dokáží vytisknout 51 stran. Ani v tomto případě to však nevypadá na masové používání takové tisku. Zda způsobí bezatramentová tisk Inkless revoluci, nebo časem se na ni zapomene ukáže čas. Kromě voskové tisku a bezatramentovej tisku se objevily informace i o tisku pomocí krystalů barev, které jsou přímo v papíru a tisku neviditelným inkoustem nebo inkoustem, který po několika hodinách zmizí a papír se dá znovu použít. Zatím se však musíme spoléhat na to, co máme na trhu a v případě, že chceme nějaké to euro ušetřit můžeme sáhnout po kompatibilních alternativních náplních.