Kancelář

Fascinující svět Pop-up knih

Knihy typu Pop-up jsou interaktivní knihy, které obsahují různé 3D efekty a pohyblivé prvky, které se otevírají a vystupují ze stran knihy. Tyto knihy jsou obvykle určeny dětem a jsou velmi oblíbené pro svoji zábavnou a interaktivní povahu. Pop-up knihy mají často barevné obrázky, které se při otevření knihy vynoří a vytvoří 3D scény, čímž se rozvíjí dětská fantazie a zájem o čtení. Pop-up knihy mohou zobrazovat různá témata, jako jsou pohádky, věda, příroda, historie a mnoho dalších. Tyto knihy jsou skvělým způsobem, jak zapojit děti do čtení a objevování nových věcí.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Canva

Návrat v čase

Pop-up knihy mají původ až ve 13. století, kdy se začaly objevovat prvotní formy 3D ilustrací, které se daly otevírat a zobrazovat na stranách knih. Avšak moderní koncept pop-up knih, který známe dnes, se začal rozvíjet v 18. století. Jedním z prvních představitelů těchto interaktivních knih byl anglický vydavatel Robert Sayer, který v roce 1770 vydal knihu s názvem „The Harlequinade“, která obsahovala složité pohyblivé prvky.

Později v 19. století se Pop-up knihy staly populárními díky různým vydavatelům, kteří je začali vyrábět ve velkém měřítku. Jedním z nejvýznamnějších pionýrů Pop-up knih byl německý vydavatel, vynálezce a umělec, Lothar Meggendorfer, který byl známý svými inovativními a zábavnými pohyblivými knihami. Od té doby Pop-up knihy nabyly obrovské popularity a staly se důležitou součástí dětské literatury a zábavy.

 

Foto: Canva

Nejlepší z nejlepších

Jedním z nejznámějších vydavatelů Pop-up knih je Matthew Reinhart, americký umělec a autor, který je znám svými nádhernými a detailními Pop-up knihami. Reinhart vytvořil mnoho populárních Pop-up knih založených na známých značkách a příbězích, jako jsou například „Star Wars: A Galactic Pop-Up Adventure“, „Game of Thrones: A Pop-Up Guide to Westeros“ a mnoho dalších. Jeho díla jsou oblíbená mezi dětmi i dospělými kvůli jejich komplexnosti a kvalitě zpracování. Matthew Reinhart je považován za jednoho z hlavních představitelů Pop-up knih v současnosti. 

Jednou z nejznámějších Pop-up knih je „The Very Hungry Caterpillar“ od Erica Carleho. Tato ikonická dětská kniha je známá svým jedinečným příběhem a vizuálním stylem, který využívá Pop-up techniky a barevných ilustrací na zajímavý způsob. Tato kniha je velmi populární mezi dětmi a rodiči po celém světě a stala se klasikou v oblasti dětské literatury. Díky své kreativity a inovativnímu designu si získala široké uznání a stala se jednou z nejoblíbenějšíchPop-up knih všech dob. 

Pop-Up a výuka Montessori

Kniha The Very Hungry Caterpillar značky Erica Carleho je spojena s metodou Montessori. Metoda Montessori je výchovný přístup, který klade důraz na seberealizaci a individuální vývoj dítěte. Tato kniha je často doporučena v rámci Montessori výchovy pro svůj vizuální a interaktivní přístup k učení. Díky svým barevným ilustracím, jednoduchému příběhu a použití pop-up technik nabízí dítěti stimulující a záživný způsob objevování světa kolem sebe. Proto se stala oblíbenou volbou pro učitele a rodiče, kteří uplatňují principy Montessori výchovy.

Techniky a typy Pop-Up knih

Existuje několik technik a typů Pop-up knih, které se liší v závislosti na jejich designu a způsobu vytvoření. Některé z nejběžnějších technik a typů Pop-up knih zahrnují:

 

Vyskakování prvky (Pop-up Elements)

Tato technika zahrnuje vyskakovací nebo vystupující prvky, které se z knihy vysouvají, když se otevře stránka. Mohou to být různé tvary, postavičky, budovy nebo zvířata, která se zvedají nad povrch stránky.

Výřezové pop-up knihy (Dimensional Cuts)

Tyto knihy využívají výřezy a složitý řez papíru k vytvoření vrstev a hloubky. Když se kniha otevře, různé části se zvedají a vytvářejí 3D efekt.

Rotující Pop-up knihy (Rotating Wheel Books)

Tato technika využívá rotující kola nebo disky, které se otáčejí a mění svůj vzhled, když se kniha otevře. Mohou zobrazovat různé obrazy, texty nebo informace v závislosti na pozici disku.

Vytažení (Pull-tab Books)

Tyto knihy obsahují vytáhnutelné záložky, které se táhnou ven ze stránky a odhalují skrytý obsah. Mohou být použity k zobrazení různých obrázků nebo textů.

Krabické pop-up knihy (Carousel Books)

Tento typ knih vytváří efekt otáčející se krabice, když se otevře. Různé části knihy se posouvají nebo otáčejí, čímž vytvářejí dynamický a interaktivní zážitek.

 

Tyto techniky a typy Pop-up knih umožňují tvůrcům a designérům vytvářet zajímavé, interaktivní a vizuálně atraktivní knihy, které přinášejí čtenářům nový způsob objevování příběhů a informací.

Tvorba vlastní Pop-Up knihy

Výroba vlastnPop-up knihy vyžaduje trpělivost, kreativitu a dovednost, ale je to velmi zábavný proces. Jaký je postup? Potřebujete k tomu pár věcí a hlavně trpělivost.

 

Materiály

Silný papír nebo karton na obálku a strany knihy

Čisté listy papíru na vnitřní stránky

Lepidlo

Barvy, tužky, pastelky nebo jiné výtvarné potřeby

Nůžky

Pravítko

Pero a guma

 

Návrh

Načrtněte plán knihy včetně toho, kde chcete umístit pop-up prvky a jaké budou mít tvary.

Nakreslete prvky, které chcete použít ve vaší knize. 

Výroba pop-up prvků

Vystřihněte a vytvořte vaše pop-up prvky z pevného papíru nebo kartonu.

Ohýbejte, lepte a zajistěte tyto prvky tak, aby byly schopny vyskočit z knihy.

Připojení pop-up prvků

Připojte vaše pop-up prvky k vnitřním stranám knihy tak, aby byly schopny otevírat a zavírat se bez problémů.

Dokončení

Ponechte lepidlo a barvy vyschnout, abyste mohli zkontrolovat, zda vše dobře drží a vypadá.

 

Výroba Pop-up knihy může být náročná, ale je to skvělý způsob, jak projevit svou kreativitu a vytvořit něco jedinečného. Buďte při tom trpěliví a užívejte si procesu tvorby!

 

Pop-up knihy mají zajímavou historii a jejich popularita přetrvává až dodnes. V dnešním světě upgradovali na vyšší stupeň a díky inovacím. Už to nejsou jen zábavné knihy, ale také edukační pomůcky, nástroje kreativity a sběratelské objekty.

Inovace v designu

Pop-up knihy nejsou jen o vyskakovacích obrázcích. Designéři stále inovují v tom, jak využívají pohyblivé a 3D prvky, jakož i různé materiály a textury, aby vytvořily úžasné vizuální efekty.

Umění a vzdělávání

Pop-up knihy nejsou jen zábavné, ale také vzdělávací. Mnohé pop-up knihy jsou zaměřeny na rozvoj dětské představivosti, učení se nových věcí nebo i na prezentaci uměleckých děl.

Sběratelské kusy

Některé Pop-up knihy jsou považovány za sběratelské kusy a mohou mít vysokou hodnotu mezi knižními sběrateli a milovníky uměleckých děl.

Dospělí čtenáři

Kromě dětí mají Pop-up knihy také dospělí fanoušci. Některé umělecké pop-up knihy jsou určeny speciálně pro dospělé a jejich design a obsah jsou stejně působivé jako u dětí.

 

Pop-up knihy jsou fascinujícím spojením uměleckého designu, technické dovednosti a kreativity a stále nás překvapují novými způsoby, jak nás okouzlit a potěšit.