Kancelář a škola

Co je odpadní zásobník a zapékací jednotka

Určitě jste již slyšeli pojmy, jako odpadní nádoba nebo zásobník a zapékací jednotka. Toto pojmenování se vztahuje k laserovým tiskárnám. Pokud máte laserovou tiskárnu, tak právě ve vašem zařízení se nachází část nazvaná odpadní zásobník nebo nádoba.

Odpadní zásobník a jeho funkce

Právě tato součást laserové tiskárny má své opodstatnění. Slouží jako nádobka přebytečného odpadního toneru, který vzniká při tisku. Musíme podotknout, že i když je častěji součástí laserových tiskáren, tak se s ní můžete setkat iu větších inkoustových tiskáren. Jako příklad můžeme uvést výrobce Epson, který u některých inkoustových modelů používá odpadní nádobku na přebytečný inkoust. Není výjimkou ani to, pokud tiskárna neobsahuje samostatnou odpadní nádobu a tento odpadní zásobník je součástí jiné části tiskárny a to většinou přímo toneru nebo zobrazovacího válce.

 

S jistotou však natrefíte na zapékací jednotku u tiskáren značky SAMSUNG (HP), BROTHER, KYOCERA, EPSON WORKFORCE, CANON, XEROX, OKI, DELL, LEXMARK, PANTUM, RICOH a používáte-li starší zařízení KONICA MINOLTA a SHARP.

Vaše tiskárna potřebuje výměnu odpadního zásobníku a vy nevíte jak na to? Kde se nachází a jak vysypat toner nebo jej vyměnit?

V první řadě je důležité vědět, že něco jako odpadní nádoba nebo zásobník existuje. Často se o existenci dozvíte až chybovým hlášením, že je třeba vyměnit odpadní nádobu na toner nebo inkoust. V některých případech stačí vyprázdnit odpadní nádobku a zařízení funguje dál. Pokud tiskárna takový způsob již neakceptuje, je třeba odpadní nádobu vyměnit. V takovém případě je vždy nutné znát označení odpadní nádobky pro váš model tiskárny nebo kompatibilitu pro vaše zařízení.

K čemu slouží zapékací jednotka

Zapékací nebo fixační jednotka slouží k fixaci tonerového prachu na papír. Tento proces nastává při vysokých teplotách více než 400 ° C a vysokém tlaku. Zapékací (fixační) jednotka ovlivňuje rychlost tisku. Tato část laserové tiskárny se nachází v každém zařízení, které tiskne laserovou technologií. Bez zapékací jednotky by toner nedržel a tisk by se snadno rozmazal. Fixační (zapékací) jednotka se nachází v zadní části tiskárny blízko výstupu papíru.

 

 

Zapékací jednotka v laserové nebo LED tiskárně má určitou životnost. výměna je potřebná přibližně na závislosti modelu zařízení mezi 50 000 – 100 000 stran. Některé modely tiskáren jsou konstruovány tak, aby výměnu zapékací jednotky zvládl i sám uživatel. V některých případech zařízení je vhodná výměna servisem.

Ve fixační jednotce se mohou usadit nečistoty a ty způsobují černé pásy na výtiscích. Můžete se pokusit vyčistit fixační jednotku a pokud to nezabere, je nutná výměna.