Kancelář a škola

Testujeme OKI C301dn

OKI C301dn

Přestože poměr prodeje inkoustových a laserových tiskáren je víceméně vyrovnaný, stále více domácích uživatelů upřednostní laserový tisk před inkoustovou a naopak firmy se opět vracejí k inkoustovému tisku s volitelnými XL náplněmi nebo velkokapacitními zásobníky. Cena za tisk se tak vyrovnává. Barevná tiskárna OKI C301dn je cenově dostupný model, který tlačí pomocí LED technologie a využití najde hlavně tam, kde se očekává vysoká kvalita a efektivita. Vhodná je do malých a středně veľkýchfiriem, pro menší až středně velké pracovní skupiny, ale i do domácnosti s více uživateli, nebo tam, kde se tlačí ve větším objemu.

 

Stručná charakteristika

Barevná tiskárna s LED technologií/ barevný tisk/ Duplex/ A4/ USB / LAN

Rozměry a hmotnost

Hloubka 504 mm/ šířka 410 mm/ výška 242 mm/ hmotnost 22kg

 

 

Design

Co se týče designu, tiskárna zapadá do standardu kancelářských zařízení. Pokud je to zařízení do kanceláře, tak designem neurazí, ale ani nepřekvapí. Do domácnosti, byste určitě našli vzhledově i hezčí model. Rozměry však stále patří k těm kompaktnějším tiskárnám. Jediné, co vám při umístění může vadit je větší hloubka zariadenia.Celkový půdorys právě kvůli hloubce působí dost rozměrná. Silnou stránkou tohoto modelu je velmi pohodlné, jednoduché ovládání a příjemně zachována ergonomie s jemně zaoblenými hranami. Továrnímu zpracování není co vytknout, to je ve velmi vysoké kvalitě. Na čelní straně najdete pouze tlačítko zapínání a vypínání, umístěné na pravé straně. Pravá vrchní strana je zase vyčleněna pro malý dvouřádkový displej, několik funkčních tlačítek pro ovládání a dvě stavové diody.

Funkce

Spolehlivou LED technologii pro tisk ve vysoké kvalitě, doplňuje automatický oboustranný tisk a možnost připojení do sítě, což jsou hlavními výhodami této tiskárny. V rámci zabezpečení síťového připojení můžete využít filtrování IP adres a MAC adres. Kromě klasického připojení pomocí USB a síťového připojení, už žádné jiné možnosti tento model neposkytuje. Trochu zamrzí absence bezdrátového připojení. Pochvalu však zaslouží funkce, které pomáhají zmenšovat negativní dopady na životní prostředí a celkové náklady na provoz. Tiskárna disponuje režimem automatického vypnutí z režimu spánku, pokud se nepoužívá, čímž snižuje náklady na spotřebu energie.

Rychlost a kvalita tisku

Model OKI C301dn používá pro tisk digitální 4 LED plnobarevný elektrofotografickou tiskovou technologii s rozlišením tisku 1 200 x 600 Dpi. Nabízí automatické vyvážení barev a vylepšení fotografií prostřednictvím ovladače. Ostrost a podání barev je ve velmi dobré kvalitě. Doba zahřívání od zapnutí je asi 60 sekund a zapnutí z úsporného režimu trvá přibližně 32 sekund. Čas, který je potřebný na první výtisk se pohybuje od 8,5 do 9 sekund, v závislosti na černobílé nebo barevného tisku. Za minutu vytiskne tiskárna OKI C301dn 22 černobílých stran ve formátu A4 nebo 20 barevných stran. Vstupní zásobník má kapacitu250 listů a pro výstup je to zásobník s kapacitou 150 listů. Dnes už takovou kapacitu považujeme za standard.

 

Plusy tiskárny

- výborná kvalita tisku
- USB 2.0 a LAN rozhraní pro připojení k počítači
- přehledný (i když malý) displej a jednoduché ovládání
- rychlá barevná i černobílý tisk
- duplexní jednotka pro oboustranný tisk
- poměr výkon / cena

Mínusy tiskárny

- malý pouze 2řádkový displej
- design
- trochu vyšší hlučnost
- cena originálních tonerů

Náplně do tiskárny

Do této tiskárny jdou: originální černý toner s označením OKI 44973536/C301 (black) s kapacitou 2 200 stran a barevné tonery s označením OKI 44973535/C301 (cyan), OKI 44973534/C301 (magenta) a OKI 44973533/C301 (yellow) s kapacitou 1 500 stran. Poměrně vysokou cenu za originální tonery si můžete snížit zakoupením značkových tonerů z řady Premium TonerDepot, které jsou plně kompatibilní s tiskárnou OKI C301dn a vyznačují se velmi vysokou kvalitou shodnou s originálními tonery se zachováním stejné kapacity. Další možností, jak ušetřit jsou alternativní tonery od ověřených výrobců.

Zhodnocení

Stolová barevná tiskárna OKI C301dn splňuje všechny požadavky na rychlou, kvalitní, oboustranný tisk s vysokou spolehlivostí a bezpečným zapojením pro malé a středně velké pracovní skupiny. Vhodná je i jako tiskárna do domácnosti, kde potřebujete tisknout kvalitně a ve větším objemu. Její největšími minusy jsou nepříliš atraktivní design, větší hloubka a cena originálních náplní. Pro tento model však existuje možnost používání alternativních tonerů, což značně sníží vaše náklady.

Tip pro vás

Emailový alert je funkce, která vás upozorní na stav tiskárny zapojené do sítě. Na případnou chybu například při podávání papíru, vám stav oznámí emailem, který obsahuje report o stavu, chybě, době odeslání po zjištění chyby (ten si můžete nastavit na okamžité odeslání nebo interval několika minut od zjištění chyby). Dalšími údaji ve zprávě jsou pravděpodobná příčina, jako chybějící papír v zásobníku a informace o zařízení a síťovém rozhraní. Tuto funkci využijete, pokud je tiskárna ve firmě umístěná mimo vaši kancelář nebo nejste v době tisku fyzicky v její blízkosti.