Kancelář a škola

Test Brother HL-6180DW

Velmi oblíbenými zařízeními v malých a středních firmách, jsou monochromatické laserové tiskárny. Jsou výkonné, dokáží tisknout efektivně a s nízkými náklady. Mezi taková zařízení patří i model Brother HL - 6180DW, který je vhodný i do domácnosti, pokud tisknete velký objem dokumentů, nebo máte doma více studentů. Taková tiskárna najde výborně uplatnění i v kanceláři podnikatele.

 

Stručná charakteristika

Laserová tiskárna/ monochromatický tisk/ Duplex/ A4/ USB/ LAN/ Wi-Fi/ Apple AirPrint/ Google Cloud Print

Rozměry a hmotnost

Hloubka 384 mm/ šířka 371 mm/ výška 288 mm/ hmotnost 11,50 kg

Design

Pokud se řekne výkonná tiskárna, určitě vás napadne velké stojanové zařízení. U modelů Brother výrobce dokázal i výkonnější monochromatické tiskárny vtěsnat do kompaktních rozměrů. Tiskárna působí příjemným designem, má pěkné čisté linie a stále dobré rozměry, které vám nenadělají problémy s umístěním. Tento model má ovládání na vrchní straně a přední strana je tak minimalistická a vypadá velmi stylově. Na vrchní straně se nachází malý jednořádkový displej a všechny ovládací tlačítka. Jediné tlačítko, které se rozhodl dát výrobce jinam je tlačítko zapínání a vypínání, které je na boční straně zařízení. Možná to bychom mohli označit jako mínus, neboť je na boční straně více dozadu. Pokud máte tiskárnu umístěnou někde u zdi právě tou stranou, tak přístup k tomu tlačítko nebude velmi pohodlný. Tovární zpracování zařízení je na výborné úrovni, celkový design příjemný a ovládání pomocí tlačítek pohodlné. Jednořádkový podsvícený displej sice plní svůj informativní účel, ale pokud by byl větší případně grafický nebylo by to na škodu.

Funkce

Tento model tlačí laserovou technologií monochromatický tisk a co můžeme hodnotit kladně je dobrá konektivita. Připojit můžete zařízení klasicky USB kabelem k PC, nebo můžete využít připojení do LAN sítě a nechybí ani bezdrátové připojení pomocí Wi-Fi. Maximální formát papíru pro tisk je A4 a tiskárna má také funkci automatického oboustranného tisku, která dokáže duplexně vytisknout 18 stran za minutu.

Rychlost a kvalita tisku

Model Brother HL-6180DW tiskne v rozlišení 1 200 x 1 200 Dpi. První výtisk dokáže vytisknout za necelých 9 sekund a za minutu vytiskne 40 stran ve formátu A4. Samozřejmě bavíme se o černobílém tisku. Vstupný zásobník má kapacitu 250 listů (možnost rozšíření spodního podavače je až 500 listů), výstupní 150 listů a deskový podavač je připraven pro 50 listů. Kvalita tisku je na velmi dobré úrovni. Tiskárna tiskne ostře a zobrazení je jasné na celé ploše tištěné strany při každém listu, který vyjde z tiskárny.

 

Plusy tiskárny

- kompaktní rozměry
- minimalistický, příjemný design
- kvalitní tovární zpracování
- laserová technologie tisku
- rychlost a kvalita tisku
- nízké náklady na tisk
- jednoduché ovládání
- dobrá konektivita
- duplex (automatický oboustranný tisk)

Mínusy tiskárny

- pouze černobílý tisk
- malý jednořádkový displej
- horší umístěno tlačítko zapínání (on/ off)

Náplně do tiskárny

Pro tento model, který tlačí laserovou technologií potřebujete černý laserový toner. Originální toner je k dispozici ve třech variantách s označením Brother TN-3330 s kapacitou 3 000 stran, Brother TN-3380 s kapacitou 8 000 stran a toner Brother TN-3390, kterým dokážete vytisknout až 12 000 stran ve formátu A4. Samozřejmě je třeba brát do úvahysystém 5% pokrytí od kterého se tyto údaje odrážejí. Cena originálních tonerů není nejnižší a proto neuděláte chybu, pokud se porozhlédnete po alternativních tonerech. Pokud potřebujete kvalitní toner pro tento model tiskárny, doporučujeme značkový toner Premium TonerDepot, který je zárukou vysoké kvality. Kapacitou se rovná originálu a jeho cena, vám sníží náklady na tisk od 55 - 85 % v závislosti na tom, zda jde o model toneru pro vytíženost 3 000 stran, 8 000 nebo 12 000 stran.

Zhodnocení

Vždy když hodnotíme nebo vybíráme tiskárny, které jsou vhodné do malé nebo střední firmy očekáváme větší a hlučnější zařízení. Výrobci a obzvláště společnost Brother už dávno pochopili, že i typické kancelářské zařízení do firmy mohou mít kompaktní rozměry a příjemný design. Vysoký výkon nemusí korespondovat s velikostí a hlučností. Právě naopak i výkonné, kvalitní zařízení může mít stylový design, menší rozměry a nízkou hlučnost. Právě takovou je i výkonná laserová tiskárna Brother HL-6180DW. Nákup do domácnosti osobně nedoporučujeme, více tuto tiskárnu využijete tam, kde ji bude používat alespoň 5 - 10 užívatelú. Ačkoli vám v domácnosti nezabere mnoho místa, její plný potenciál jen těžko využijete. Proto můžete sáhnout po zařízení v nižší cenové hladině.

Tip pro vás

Po bezplatné registrací (registraci je nutné provést do 60 dnů od nákupu) existuje možnost záruky na dobu až 36 měsíců, s hlasovou podpory a odborné pomoci.