Kancelář a škola

Nový model HP LaserJet Pro M28w

HP LaserJet Pro M28w

Společnost HP překvapila hned začátkem jara několika kvalitními novinkami. Nejen notebooky, ale i tiskárny se dočkali pár přírůstků. Všechny nové modely už jsou v prodeji a tak jsme mohli na ně blíže podívat. Jako první jsme otestovali model HP LaserJet Pro M15w, který je nejmenší laserovou tiskárnou v portfoliu společnosti HP. Druhým velmi zajímavým modelem je monochromatická laserová tiskárna HP LaserJet Pro M28, kterou naleznete v prodeji ve dvou modelových verzích. Podle označení je rozeznatelné o jaký model se jedná. Multifunkce HP LaserJet Pro M28w obsahuje Wi-Fi modul, který modelu HP LaserJet Pro M28a chybí. Designově jsou modely skoro totožné, až na ovládací tlačítka, jejichž má model s Wi-Fi více. Oba modely jsou vhodné do menší kanceláře pro malou pracovní skupinu, ale využití najdou i v domácnosti.

 

Stručná charakteristika

Technologie tisku: monochromatická laserová
Použití firma / domácnost: malá firma/ domácnost
Rozhraní tiskárny: USB / Wi-Fi
Funkce tiskárna / multifunkce: multifunkce - tisk/ kopírování/ skenování/ HP Smart Print/ AirPrint/ Google Print 2.0
Maximální formát tisku: A4
Automatický oboustranný tisk: ne (manuální s podporou ovladače)
Displej: ano

Rozměry a hmotnost

Šířka: 340 mm
Hloubka: 264 mm
Výška: 197 mm
Hmotnost: 5,4 kg

Design

Tento model je o něco větší než model HP LaserJet Pro M15w se kterým se společně objevili v jarní nabídce společnosti HP. Stále však jde o zařízení s velmi kompaktními rozměry a půdorysem, pro který najdete místo i v malé domácí kanceláří. V bílém barevném provedení působí svěže a moderně. Jemně ergonomicky zaoblené hrany a kvalitní zpracování, jakož i příjemná povrchová lesklejší úprava dělají tiskárnu elegantní. Horní část patří otevíracímu věku pod kterým je plochý skener do velikosti A4. Na levé straně jsou umístěny ovládací tlačítka a malý displej. Přední čelní části již tradičně kraluje pěkné velké logo HP. Po otevření přední čelní části se dostanete k zásobníku papíru. Porty pro síťové připojení a USB kabely jsou umístěny na zadní straně. Bohužel multifunkce neobsahuje hostitelský USB port a ani port pro připojení do LAN sítě. Co se týče designu jde o velmi pěkný, moderní model s intuitivním ovládáním. Rozdíl mezi modelem HP LaserJet Pro M28w a designově totožným modelem HP LaserJet Pro M28a najdete pouze v počtu tlačítek na horní straně, jejichž má model s označením M28a méně a chybí mu i displej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Funkce

Jde o monochromatickou multifunkční tiskárnu, která nabízí kromě funkce černobílého tisku i kopírování a skenování. To je možné pomocí aplikace HP Smart i přímo z mobilu do tiskárny. Tento model obsahuje kromě připojení USB kabelem i možnost využívání bezdrátového tisku s podporou pro Air Print, Google Print 2.0 a HP Smart Print. Při tisku můžete využít (s podporou ovladače) i manuální oboustranný tisk. Bohužel automatickým oboustranným tiskem tento model nedisponuje. Při skenování do souboru (JPG, RAW, TIFF, PNG, PDF) si tiskárna ověří dostatek papíru v zásobníku. I když nebudete skenovat dokument s přímým tiskem, ale do souboru, vyzve vás, abyste doplnili papír. Po vložení papíru probíhá už skenování do souboru v PC (odskoušeno s nastavením skenovaní do souboru v pc a patričním ovládačem).

Rychlost a kvalita tisku

Monochromatická laserová multifunkce HP LaserJet Pro M28w vytiskne za minutu 18 stran v černobílém režimu ve vysoké kvalitě. První výtisk vytiskne za 8,2 sekundy. Rozlišení pro tisk je 600 x 600 Dpi. Vstupní zásobník má kapacitu 150 listů papíru a na výstupu je to 100 listů papíru. Zde je však třeba podotknout, že vysouvací lišta působí poněkud nestabilně a těch 100 listů papíru naraz, už bychom neriskovali. Maximální formát pro tisk je A4. Automatický oboustranný tisk sice tento model nenabízí, ale k dispozici je možnost manuální oboustranného tisku (s podporou ovladače). Při skenování můžete využít oboustranné kopírování průkazů na jednu stranu. Doporučený měsíční objem tisku je 100 až 1 000 stran, což je ideální využijte pro domácí office, ale i menší firemní kancelář. Maximální pracovní využití je až 8 000 stran A4 (měsíčně). Multifunkce HP LaserJet Pro M28w pracuje svižně a hodnota hlučnosti patří mezi ty níže a přijatelné.

 

Plusy tiskárny

- kompaktní rozměry
- moderní design
- kvalitní tovární zpracování
- rychlost a kvalita tisku
- multifunkční zařízení (tisk, kopírování, skenování)
- Wi-Fi a podpora tisku z mobilních zařízení
- cena

Mínusy tiskárny

- vyšší cena toneru
- trochu nestabilnější horní vysouvací lišta pro výstup papíru
- vstupní zásobník papíru musí být otevřený
- pouze černobílý tisk

 

Náplně do tiskárny

Do této multifunkce jde laserový černý toner s označením HP CF244A (44A). Kapacita toneru je 1 000 stran a garantována je nejvyšší kvalita tisku. Výměna toneru je jednoduchá a zabere vám jen několik sekund. Startovací toner, který je součástí balení má přibližně 50 - 60 % kapacity oproti samostatně prodávaným novým tonerem.

Zhodnocení

Pokud hledáte rychlou laserovou tiskárnu s vysokou kvalitou černobílého tisku, která má maximálně intuitivní ovládání a příjemný design, určitě zvažte i tento model. Pro malou firmu, živnostníka nebo do domácí kanceláře je to ideální zařízení s minimálními nároky na prostor. Plusem jsou funkce kopírování a skenování. Podpora bezdrátového tisku pomocí Wi-Fi funguje rychle a bez problémů. Jediné, co bychom uvítali je možnost automatického oboustranného tisku a potěšil by i port hostitelského USB na zařízení. Cena zařízení je však velmi příjemná a pokud se vzdáte i možnosti připojení přes Wi-Fi, tak model HP LaserJet Pro M28a získáte ještě o něco levnější. V poměru výkon, kvalita, rychlost tisku a cena jsou oba modely dobrou nákupem. Náklady výtisku s 5% pokrytím jsou přibližně 1,12 Kč s originálním černým tonerem. Není to sice při takové ceně zařízení na velký objem tisku, ale při objemu 100 - 1 000 stran měsíčně jsou to docela přijatelné náklady.

Tip pro vás

Před prvním použitím nezapomeňte odstranit z toneru bezpečnostní pásky. Ty jsou v oranžové barvě, takže je nepřehlédnete.